Koçyiğit: Kürdistan tarihsel, toplumsal bir hakikattir

AKP’lilerin Kürdistan’ı inkar etmesi üzerine Meclis’te söz alan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Kürdistan bir hakikattir, tarihsel ve toplumsal bir hakikattir” dedi.

Meclis Genel Kurulunda Kurdistan’a “Kabristan” diyen ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekillerini hedef gösteren AKP’li Mehmet Baykan’a tepki gösteren DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Kurdistan bir hakikattir” dedi.

KURDİSTAN ÜZERİNDEN HEDEF GÖSTERDİ

Kurulda söz alan Baykan, milletvekillerin Kurdistan’ın bir coğrafi bölge olduğuna dair ifadelerine işaret ederek, “Yalnız, demek başka, yapmaya çalışmak başka; yapmaya çalışanların sonu kürdistan değil, kabristan oldu, oluyor, olacak” dedi. Baykan aynı zamanda Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya’yı da hedef gösterdi. Baykan Kaya’ya, “Zaman zaman kürsüden şöhret peşinde koşan ifadelerle dikkat çekmeye çalışan ergenler gibi davranıyorsunuz; maşallah. ‘Sizde bir incinmişlik mi bir var?’ diye soracağım, içime sinmeyecek; Kendinize rejisör mü arıyorsunuz?” dedi.

TEPKİ GÖRÜNCE İNKAR ETTİ

Bu sözlere karşı söz alan Koçyiğit, “AKP’li vekil de ‘Kürdistan’ ve ‘Kabristan’ ikilemi üzerinden bizi, vekillerimizi tehdit etti. Öncelikle sizi böyle bir dil kullanmaktan menediyoruz, menediyoruz!” diyerek, tepki gösterdi. Baykan ise söz konusu hedef gösterici ifadeleri kullanmadığını ileri sürdü. Ancak tutanaklarda Baykan’ın aynı ifadeleri sarf ettiği görüldü.

‘KURDİSTAN BİR HAKİKATTİR’

Sözlerini sürdüren Koçyiğit, “Biz bu kürsüden nasıl Kapadokya dediğimizde sorun olmuyorsa nasıl Trakya dediğimizde sorun olmuyorsa Kürdistan da diyoruz, diyeceğiz. Kürdistan bir hakikattir, tarihsel ve toplumsal bir hakikattir. Biz Kürdistan derken sizin kastettiğinizin olmadığını, idari bir bölgeden bahsetmediğimizi de çok iyi biliyorsunuz ama burada algılar yaratıyorsunuz, manipülasyon yapıyorsunuz. Bizim dilimize de ‘ergence’ demişsiniz, ben size söyleyeyim. Ben burada sizin kullandığınız dile ergence desem bütün gençlere hakaret olur, ki o insanlar gayet aklı başında insanlar. Siz sözü bitmiş bir grup olarak sürekli milliyetçiliği yükselterek, hamaseti yükselterek tek tek prim yapmaya çalışıyorsunuz, biz de diyoruz ki: Başka kapıya, bizim üzerimizden prim yapmayın, yeter artık!” diye kaydetti.

DEM PARTİ’YE KÜÇÜK MHP’YE BÜYÜK

Tartışmaya ilişkin söz alan MHP Grup Başkanvekili Celal Adan, Adan, Kurdistan’ın varlığını inkar etti. Bunun yanı sıra Koçyiğit’in sözleri arasında yer alan Kurdistan ifadesinin ilk harfi küçük yazılırken Adan’ın sarf ettiği Kurdistan ifadesinin ilk harfi ise büyük yazıldı.

Tekrardan söz alan Koçyiğit, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın sarf ettiği “Kurdistan” ifadelerini anımsattı. Saadet Partililer de Baykan’a tepki gösterdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir