Koç Üniversitesi’ndeki ırkçı saldırının saldırganı Hasan Ege Karanfil ‘ses kaydının’ dosyadan çıkarılması istendi

Koç Üniversitesi yurdunda oda Kürt Alevi oda arkadaşına karşı ırkçılıkla suçlanan Hasan Ege Karanfil’in ifadesi alındı. Avukatları, ırkçı sözlerinin yer aldığı ses kaydının dosyadan çıkarılmasını istedi.

Halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe‘nin haberine göre, olayın yayımlanmasından bir gün sonra savcılık emniyete yazı yazarak, ırkçı ifadelerde bulunan Hasan Ege Karanfil’in ifadesinin alınması talimatı verdi. Karanfil, Sarıyer Zekeriyaköy’de bulunan polis merkezinde dün saat 21.30 sıralarında iki avukatı aracılığı ile ifade verdi.

BIÇAKLAMA SONRASI MESAJ GÖNDERDİ

Dosyada, hem şikayetçi hem şüpheli konumda olan Karanfil, ifadesinin başlangıcında oda arkadaşı F. B. kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve hakaret ettiğini öne sürdü. F. B.’nin yüzünü kesen kişinin, oda arkadaşları Arda Demir olduğunu anlatan Karanfil, olaydan sonra arkadaşı S. P.’ye gönderdiği bir mesajın içeriğine ifadesinde yer verdi. Anılan mesaja göre Karanfil, gönderdiği mesajda “F. bayağı bıçaklandı” ifadelerini kullanıyor.

whatsapp-image-2024-01-08-at-16-51-00.jpeg

‘O KAYITLARIN İÇERİĞİNİ KABUL ETMİYORUM’

Karanfil, ifadesinin devamında arkadaşı F. B.’ye yönelik kullandığı ırkçı ifadelerin detayına girmeden “Ses kayıtları hukuka aykırı alındı. Özel hayatın gizliliği ihlal edildi. Medyaya yansıyan ses kayıtları ve özel hayatın gizliliği ihlal edilerek kaydedilen ses kayıtlarını ve içeriğini kabul etmiyorum” dedi.

Karanfil’in avukatları Yiğit Gökçehan Koçoğlu ve Emrullah Öznur ise, savcılık soruşturmasına giren ses kayıtlarının, dosyadan çıkarılmasını istedi. Avukatlar, anılan kayıtlarının hukuka aykırı elde edildiğini öne sürerek “Bu kayıtlarla oynanmış” iddiasında da bulundu. Koçoğlu ve Öznur, Karanfil’in işlenen suçta azmettirici olduğu suçlamasının ise gerçeği yansıtmadığını savundu.

Oda arkadaşı F.B.’ye kemerle vuran, yüzüne sıcak ütü tutmaya çalışan Hasan Ege Karanfil’in “Türkiye’nin, belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…”, “Hayır yani Kürt olduğu yetmezmiş gibi adam bir de Alevi ya…” ifadelerini kullandığı ortaya çıkmıştı.

whatsapp-image-2024-01-08-at-16-52-26.jpeg

NE OLMUŞTU?

Koç Üniversitesi’nde tam burslu okuyan 21 yaşındaki F. B. ekim ayında yerleştiği ve iki oda arkadaşıyla daha kaldığı yurt odasında bir süre sonra ayrımcılık ve şiddete maruz kaldığını belirtti. Soruşturma dosyasına giren kayıtlara göre, Hasan Ege K. ve Arda D., F. B.’den odayı terk etmesi için baskı yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada yer alan iddialara göre, Hasan Ege Karanfil, F.B’ye kemerle vurdu ve yüzüne sıcak ütü yapıştırmaya çalıştı. Odada kalan diğer kişi Arda D ise, bir başka gün banyodan çıktığı esnada F.B’ye saldırdı.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Arda D., savcılık ifadesinde F. B.’nin kendisine sarkıntılık yaptığını öne sürerek “Üzerime gelmeye devam etti. O an yaşadığım olayın siniriyle derslerde kullandığım ve sanat bıçağı olarak adlandırılan ucunda neşter bulunan malzeme ile F.’yi belinden ve yüzünden çizerek yaraladım” ifadelerini kullandı.

‘ALEVİ OLDUĞUM İÇİN ODADAN ATMAK İSTİYORDU’

Soruşturma dosyasına göre F. B.’ye yönelik ayrımcı ifadeler kullandığı anlaşılan Hasan Ege K. ise ifadesinde olayın kendisi dışında yaşandığını öne sürdü. Hasan Ege K. ifadesinde “Arda, F.’ye kretuarı salladı. Ben de o sırada F.’nin belinden kan aktığını gördüm” diye konuştu.

Yüzünden ve belinden yaralanan F. B. ise ifadesinde “Hasan Ege K., ben Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikayetçi olacaktım. Ancak öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim içim şikayetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi.

Haberin duyulmasının ardından sosyal medya platformu X üzerinden paylaşım yapan Hasan Ege Karanfil iddiaları yalanladı.

whatsapp-image-2024-01-05-at-10-02-06-1.webp

Bunun üzerine F. B.’nin avukatı Alper Sarıca, yaşanan olaylar nedeni ile okul idaresinin de ciddi ihmali olduğunu savunarak, “Müvekkilin, kendisine bu saldırıyı yapan fail ile birlikte okuldan uzaklaştırılması, savcılıkça da hakkında adli kontrol istenerek mağduriyetinin iyice artırılması, bu vahşeti tertipleyen diğer oda arkadaşına ise bugüne dek hiçbir yaptırım uygulanmaması oldukça dikkat çekici. Müvekkil açısından hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım” dedi.

İlginizi çekebilir