Kobani, Washington Post’a yazdı: Kürt sorununa demokrasi, birlikte yaşam ve eşit haklar temelinde siyasi bir çözüm bulunmalı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Washington Post için bir makale kaleme aldı.

Kobani, sorunların çözümü için müzakere çağrısında bulundu ve ”barışı destekleyin” dedi.,

Kobani makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan geçmişte, PKK ile Türk devleti arasındaki silahlı çatışmayı sona erdirmek ve Kürt sorununu barışçıl yollarla çözmek için müzakerelerde bulundu. Bu görüşmeler yapılırken biz Türk komşularımızla barış içinde yaşıyorduk. Eğer görüşmeler yeniden başlarsa, bunu yine yapabiliriz…”

“Bu görüşmelerin yeniden başlatılmasında ve aradığımız barışa ulaşılmasında yardımcı bir rol oynamaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Uluslararası toplumu, Türkiye’nin işgalini önlemek ve Kürt sorununa demokrasi, birlikte yaşam ve eşit haklar temelinde siyasi bir çözüm bulunmasını teşvik etmek üzere derhal somut adımlar atmaya çağırıyoruz. Halkımızın varlığı ve bölgenin güvenliği buna bağlıdır…”

Kobani, ayrıca, ABD ve Küresel Koalisyon ile birlikte 2014’te IŞİD’i yenilgiye uğrattıklarını ancak, bugün ise Suriye’nin kuzeyindeki varlıklarının tehlikede olduğunu vurguladı ve “Ortaklarımız ile elde ettiğimiz tüm kazanımların tehlikede olduğunu” söyledi.

Koban, “Bu kez tehdit İslam Devleti teröründen değil, bir ABD müttefiki ve bir NATO üyesinden geliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti bir haftayı aşkın bir süredir şehirlerimize bombalar yağdırıyor, sivilleri öldürüyor, kritik sivil altyapıyı tahrip ediyor ve IŞİD’i durdurmaya çalışan Suriye Demokratik Güçlerini hedef alıyor.” dedi.

İstiklal Caddesi’ndeki terör eylemini de kınayan Kobani şöyle dedi:

“Erdoğan savaş bahanesi olarak güçlerimizi İstanbul’daki ölümcül bir bombalama olayına karışmakla suçladı. Şunu açıkça ifade etmeme izin verin: Bu terör eylemini esefle kınıyor, olaya karıştığı yönündeki tüm suçlamaları reddediyor ve hayatını kaybedenlere bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Soruşturma açılması çağrımızı yineliyor ve soruşturma açılması halinde destek vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Kobani’nin makalesinden öne çıkanlar şunlar:

İlginizi çekebilir