Kobani: Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar yakında çözülecektir

Kürt birliğinin genel konuları üzerinde ortak bir noktaya varıldığını açıklayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, kalan anlaşmazlıkların çok önemli olmadığını ve zamanla çözüleceğini belirtti.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani, Rojava Stratejik Araştırma Merkezi’nin (NRLS) Kamışlo’da düzenlediği “Kürtler arası anlaşmazlıklar, sorunları ve çözümleri” çalıştayına video konferans ile katıldı.

Konuşmasında çalıştayın önemine dikkat çeken Kobani, çalıştayda sunulacak öneri ve değerlendirmelerin sorunları ortada kaldırabileceğini ve Kürtler arasındaki anlaşmazlıkları sonlandırabileceğine dikkat çekti.

Kobani konuşmasında, “Her ne kadar savaş devam etse ve anlaşmazlıklar çıksa da Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar Kürt birliği önünde engel olmamalıdır. Yıllardan beridir Kürdistan genelinde birçok aşiret kavgası çıktı. Ancak bu kavgalar siyasi partilerin ve toplumun Kürt mücadelesi etrafında toplanmasına engel olmadı. Sadece Kürtler arasında değil bütün toplumlarda anlaşmazlık çıkar. Kendi aralarında anlaşmazlık yaşayan birçok toplum birlik olup kendi aralarındaki anlaşmazlıkları giderdikleri için şuan güçlü toplumlar haline gelmişlerdir” dedi.

Diğer toplumlar ve halklara göre Kürt tarafları arasında çıkan anlaşmazlıkların çok az olduğunu kaydeden Kobani, “Bu da Kürt siyasi güçlerin ve halkının bilinçli olduklarını gösteriyor. Anlaşmazlıklar sorunların çözümünde engeldir. Bizler de anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya dönük çalışmalar yapıyoruz. Kürt sorununun tek çözümü anlaşmazlıkların sona erdirilmesidir” diye konuştu.

Kürt birliğinin sağlanmasının önemine dikkat çeken SDG komutanı, bütün siyasi tarafların kişisel çıkarlarını bir kenara bırakıp Kürt halkının çıkarları için çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Kobani, “Kürdistan işgalcilerinin müdahaleleri Rojava’daki siyasi güçlerin birleşmesine engeldir. Son zamanlarda SDG’nin Kürt birliğinin sağlanması çağrısına olumlu birçok yanıt geldi ve olumlu gelişmeler oldu. Kürt taraflar arasındaki siyasi anlaşmazlıklar yakın bir zamanda çözülecektir” dedi.

Kürt birliğinin genel konuları üzerinde ortak bir noktaya varıldığını belirten Kobani, kalan anlaşmazlıkların çok önemli olmadığını ve zamanla çözüleceğini belirtti.

“Rojava’daki Kürt birliğinin sağlanmaması için ideolojik ve siyasi nedenlerin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Birliğin sağlanması için her iki tarafında fedakârlık ve taviz vermesi gerekmektedir” diyen Kobani, SDG’nin ABD’nin yardımıyla süreç başarıya ulaşıncaya kadar girişimlere devam edeceklerini kaydetti.

/ANHA/

İlginizi çekebilir