Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da tutuklu olduğu Kobani davasının eski mahkeme başkanı B.Ç. gözaltına alındı.

B.Ç., kendilerini “Derin devletin ticari istihbarat ayağı” olarak adlandıran “Atadedeler” örgütüne yönelik soruşturma kapsamında bugün saat 11:50’de Ankara’da gözaltına alındı; evinde de arama yapıldı.

 

TELEFONLARINA EL KONULDU

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nden alınan gözaltı ve arama kararı uyarınca, B.Ç’nin evindeki telefonlara el konuldu. Aramaya, bir Cumhuriyet savcısı da eşlik etti.  B.Ç. geçen yaz Kobani davasından alınmış, daha sonra hakimlikten istifa etmişti.

 

“İŞTE SİZİN YARGI VE ADALET ANLAYIŞINIZ BU, UTANIN!”

Kobani davası eski mahkeme başkanının gözaltına alınmasının ardından Meclis’te açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, “Geçtiğimiz aylarda hakimlikten istifa etmişti. Biz de merak ediyordu. Hakimlik yaparken iddianameyi okumadan kabul etti. AİHM’in Demirtaş kararını iddianame dosyasına almamakta direndi. Savunmaları kesmeye çalıştı. Avukatlara hukuk dışı davrandı. Hepsi araştırılsın dedik reddettiniz. Ne oldu şimdi? Çete ve dolandırıcılıktan gözaltına alındı” dedi.

 

Oluç devamında şunları söyledi:

“Ortada yargı, adalet, hukuk diye bir şey bırakmadınız. Yargıya güveni sıfırladınız. Elinizde bir yargı sopasını kullanarak siyasi alanı dizayn etmeye çalışıyorsunuz. Bunu HDP’ye karşı özellikle yapıyorsunuz, bunun da örneği ortaya çıktı. Utanın. Buna söyleyecek bir lafınız var mı? Biz bunu size anlattık ama siz kabul etmediniz. Kumpas davalarını açıyorsunuz çetecilikle suçlanan kişileri de mahkeme heyetinin başkanı yapıyorsunuz. İşte sizin yargı ve adalet anlayışınız budur.”