Kobani Davası’nda ara karar verildi: Tutsakların talepleri reddedildi, kimse tahliye edilmedi

 20’si tutuklu 108 HDP’li siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası’nın Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonunda görülen 16’ncı duruşması dün sona erdi.
16’ncı duruşmaya yönelik mahkeme heyetinin verdiği ara karar bugün UYAP’a yüklendi.
Talepler reddedildi
Verilen ara kararda, avukat ve siyasetçilerin tüm taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiği görülürken, mahkeme dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Başkanı Hakan Fidan, MİT eski müşteşarı Emre Taner, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi reddetti.
Talep reddinde ise önceki ara kararlarında yer alan “Mahkememiz dava dosyasına konu iddianame ile sanıkların üzerlerine atılı suçları işlediklerine ilişkin iddia nedeniyle yargılamanın yapıldığı iddianame dışında sanık tarafından tanık olarak dinlenmesini talep ettiği kişilerle ilgili olarak dile getirilen hususların yargılama konusu olmadığı nazara alındığında sanığın belirttiği kişilerin tanık olarak dinlenmesinin mahkememiz dava dosyasına konu eylemlerin aydınlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmediğinden tanık olarak dinlenmeleri hususunda mahkememizce işlem yapılmasına yer olmadığına, ancak CMK’nın 178. maddesi uyarınca sanığın tanık olarak dinlenmesini istediği kişilerin sanık ya da müdafilerince mahkememizde hazır edilmesi durumunda tanık olarak dinlenmesine” ifadelere yer verdi.
Mahkemenin gerekçesinde, Erdoğan, Ala, Fidan, Taner ve Davutoğlu’nun HDP’liler ve avukatları tarafından mahkemede hazır edilmesi halinde dinleneceği kaydedildi.
Tahliye verilmedi
Tutuklu yargılanan 20 siyasetçi hakkında kopyala-yapıştır ibarelerle tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, duruşmaya iki hafta ara verdi.
Bir sonraki duruşma periyodu 26-27-29-30 Eylül, 03-04-06-07 Ekim olarak belirlendi.

 

/ Mezopotamya Ajansı /

İlginizi çekebilir