Kobani Davası / Gültan Kışanak: Siz kimsiniz beni yargılıyorsunuz?

18’i tutuklu 108 HDP’li siyasetçinin yargılandığı Kobani Davası, Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda devam ediyor.

Bugünkü duruşmada tutuklu Kürt kadın siyasetçi, Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak savunma yapıyor.

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları, Tuncer Bakırhan ve DEM Parti milletvekilleri de Gültan Kışanak ile dayanışma amacıyla duruşma salonunda bulunuyor.

Tutsak siyasetçiler, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

 Kışanak’ın avukatı Cihan Aydın, duruşma başkanın neden iki haftadır salonda olmadığını sordu. Mahkeme heyeti, başkanın 20 günlük raporunun olduğunu ve Pazartesi günü duruşmada olacağını kaydetti. Aydın, “Atadedeler Çetesi” üyesi olduğu ortaya çıkan eski mahkeme bakanı Bahtiyar Çolak’ı hatırlatarak, “Yine bir çete üyesi olayı ile karşılaşmayalım” diye kaydetti. 

Aydın, Kışanak’ın Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan kimi haberler gerekçe gösterilerek dosyaya dahil edildiğine işaret ederek, “Haberlerin bir soruşturma tutanağına bağlanıp bağlanmadığı mutlak suretle araştırılmalı. Ayrıca dosyaya eklenen 8 ANF haberine dair müvekkil hakkında bir fezleke hazırlanıp hazırlanmadığını da Meclis’ten sorulmasını talep ediyoruz” dedi.

Aydın, Kışanak hakkında iddia edilen eylemlere dair herhangi fezleke hazırlanıp hazırlanmadığının da sorulmasını talep ederek, “Aksi takdirde yasama dokunulmazlığının bir anlamı kalmıyor. Eğer vekil hakkında bir iddia varsa bunu derhal fezlekeye bağlayıp Meclis’e göndermeniz lazım” diye kaydetti. 

 

Aydın, Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dosyadaki dijital belge delillerine işaret ederek, ses kayıtları, görüntü kayıtları ve dijital kayıtların dosyada yer almadığını söyledi. Aydın, “Ne mahkemeniz, ne biz, ne de müvekkilimizin bu delillerle doğrudan temas etme imkânı bulunmadı. Müvekkil ile ilgili bütün dijital delillerin ilgili yerlerden istenmesi gerekiyor. Bir flaş bellekten söz ediliyor onu da görmedik. Dosyadaki tüm delillerin bulunması ve toplanılmasını, varsa ses kayıtlarının ses eşleştirme yapılması için ATK’ye gönderilmesini talep ediyoruz” dedi. 

 Kışanak’ın 8 Mart etkinliğinde sarf ettiği Kürtçe “xwe parastin (kendini savunmak)” ifadesinin “özyönetim” olarak çevrilerek, dosyada suçlama konusu yapıldığını söyledi. 

 ‘YASA DIŞI BİR ŞEKİLDE TUTULUYOR’

 Aydın, “Taleplerimiz yerine getirilmeden yapacağınız bir yargılamanın bir anlamı yoktur. Polis tutanakları yeterli değildir. Bu davanın diğer tarafının da devlet olduğunun farkındayız. Dolayısıyla polis tutanaklarının bir anlamı yok” diye belirtti. 

 Bu sırada Aydın’ın sözünü kesen mahkeme başkanı, Kışanak’ın savunmasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Aydın, mahkeme heyetinin daha önce vermiş olduğu ara kararları hatırlatarak, “Bu talepleri dile getirmeden dava nasıl sürdürülebilir” diye sordu. Mahkeme başkanı, “Sonra değerlendireceğiz” yanıtı verdi. 

 Adil yargılama ilkesine aykırılık olduğunu söyleyen Aydın, “İddialara dair karar verseniz, biz de hızlı bir biçimde cevap veririz” tepkisinde bulundu. Kışanak’ın 75 gündür hukuksuz bir biçimde cezaevinde tutulduğunu belirten Aydın, “Yasa dışı bir biçimde tutuluyor. Size bir AYM kararı sundum ama zaten AYM kararlarının anlamı kalmadı. Herkes işine gelen kararları tanıyor, işine gelmeyeni tanımıyor. Kendinizce bir hukuk yaratmaya çalışıyorsunuz. Siz ‘tanımıyoruz’ diyorsanız biz de sizi tanımıyoruz” diye kaydetti. Aydın, Kışanak’ın tahliyesini talep etti.

 MAHKEME HEYETİNİN REDDİNİ TALEP ETTİ  

 Tahliye talebine dair mütalaası istenen iddia makamı, “Daha önce fikrimizi açıklamıştık” diyerek, talebin reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, “tahliyeye karar verilmesine yer olmadığına” dair karar verdi. 

 Karar sonrası söz alan Aydın, “Heyetiniz yasalara, AYM’ye meydan okuyor. Bu durum müvekkilimiz açısından ağır bir sonuç yaratıyor. Sizin bu yargılamayı adil ve dürüst bir biçimde yapacağı konusunda endişeliyim” dedi. Aydın, mahkeme heyetinin reddini talep etti. Mahkeme başkanı, talebin yazılı olarak sunulmasını istedi.

 KIŞANAK: ‘KÜRT SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR’Ü ANLATACAĞIM

 Kandıra Cezaevi’nden duruşmaya katılan Gültan Kışanak, sözlerine salonda bulunan herkesi selamlayarak başladı. Kışanak, davanın 3 ana konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Biri Kürt sorunu, ikincisi kadınların özgürlük sorunu. Bu davada kadınların özgürlük mücadelesi suçlama konusu yapılmıştır. Üçüncüsü ise bu dava demokratik siyaseti ortadan kaldırmaya dönük bir amaç güdüyor. Demokratik siyaseti suç sayıyorsunuz. Mitingi, basın açıklamasını suç sayıyorsunuz. Kürt siyasi partilerin tamamı bu mütalaada 1990’dan bu yana suç olarak sayılıyor. HEP’ten beri getirilmiş ve ‘hepiniz suçlusunuz’ denilmiş. Ben bunları anlatacaktım. Neden çalışmalarımız suç olarak yansıtılıyor? Kürt sorunu nedir, nasıl çözülür? Bunları anlatacaktım ama siz hukuksuzluk konusunda öylesi pervasızsınız ki usule dair birkaç söz söylemek istiyorum.

 Meclis’e gönderilmiş fezlekelerin tamamı vekilliğim bitince geldi. Soruşturması 2014-2015’te başladı ve tutuksuz yargılanıyorum. Ne demek sonra araştıracaksınız? Sizin mahkeme başkanınız evde hastayken karar yazıyor. Yok dosyada. Benimle ilgili iddiaların yüzde 90’ının Meclis’e zamanında gönderilmiş fezlekesi yoktur. ‘Şu anda vekil değilsin, geri döner istediğim yaparım’ diyemezsin. Hakkımdaki iddiaların tamamı eş zamanlı olarak polis tarafından tutanakları tutulmuş, ellerinde. Dokunulmazlığımı hiçe sayarak bu ortam dinlemesi kararlarını verenlerin ellerinde. Siz gelip gidip darbeci polislerin tutanaklarını karıştırıp önüme koyuyorsunuz. Buna da adil yargılama diyorsunuz. 10 yıldır yargı karşısındayım. Karşısına çıkmadığım mahkeme, savcı kalmadı. Şimdi de diyorsunuz bunlara ‘sonra bakacağız.’ Siz o fezlekelerin olmadığını bildiğiniz için üzerine yatıyorsunuz.

 SİZ KİMSİNİZ BENİ YARGILIYORSUNUZ?

 Benim savunamayacak hiçbir faaliyetim yoktur. Hayatımda kimseye bir fiske vurmamış, kimseyi suça teşvik etmemiş bir kadınım. Siz kimsiniz beni yargılıyorsunuz? İlk günden bu yana diyoruz ki ‘ben doğrudan 2009’da Meclis’te yapılan özel oturumda konuşmuşum.’ Kürt sorunu ile ilgili konularda, 23 Nisan’da 29 Ekim’de buna dair söz almışım. ‘Demokrasi içerisinde çözelim’ demişim ama bakmıyorsunuz. Grup konuşmalarımın hiçbirine bakmıyorsunuz ama ‘Kışanak anadile dair referandum istemiş. O yüzden bağımsız Kürdistan’ı kurmak istiyor’ diye bana suçlama yapıyorsunuz. Ben o Meclis’te bu konuya dair yasa teklifi sundum, neyini suç sayıyorsunuz? Bütün bunları biliyorsunuz, o yüzden yasama sorumsuzluğuna bakmıyorsunuz. Bile bile yaptınız ve bunun itirafını da savcı mütalaasında yazmış. ‘Dokunulmazlığı kalktıktan sonra 2020 yılında ifadesi alındı’ demiş. Şu anda beni ANF’de çıkan 8 tane haberden mi bilmem kaç tane müebbetten yargılıyorsunuz?

 KUMPAS KURDUNUZ 

 Birleşen dosya nerede? Neden gelmedi buraya? Kumpas kurdunuz. Daha fazla cezaevinde tutmak için yeni hukuksuzluklar icat ettiniz. ‘Polis tutanakları aksi ispatlanmadıkça delil niteliğindedir’ diyor savcı. Aksini kim ispatlayacak? Ben mi? 8 yıldır cezaevinde tuttuğunuz kadın siyasetçi mi ispatlayacak? Bu hukuk devletindeki gibi bir suç isnadı değildir. Enginizasyon mahkemesindeki suç ithamlarıdır. Hakkımda şu mütalaadaki iddiaların neredeyse tamamı sadece darbeci polislerin uyduruk tutanaklarına dayanıyor. Bir tane fotoğraf var orada. Altına tutanaklar döşenmiş. Nerede bunların görüntüleri? Bunun akla uygun bir tarafı var mı? Diyarbakır Newrozu’unda yaptığım konuşmanın dahi CD’si yok. Sen de diyorsun ki ‘bu hukuki bir delil.’ Neyine inanacağım?

 YALANLARA KILIF GİYDİRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ

 Yasa açık. En uzun tutukluluk süresi 7 yıldır. Siz iki aylık tutukluluk süresi yazıp bunu boşa çıkarmaya çalıştınız. Belgeleriyle ispatladık. ‘3 yıldır yargılama yapıyorsunuz. Beni bu yargılamaya ne zaman dahil ettiniz’ diye soruyoruz. Buna bile cevap veremiyorsunuz. Gayet de iyi biliyorsunuz ama AKP-MHP otoriter rejimin kara propagandasına bir hukuk kılıfı giydirmek için uğraşıyorsunuz. Seçim meydanlarında attıkları yalanlar var, siz de buna hukuk kılıfı giydirmeye çalışıyorsunuz. O yüzden bilmediğiniz bir şey yok. Bile bile yapmaya devam ediyorsunuz. Biz bu hukuksuzluklara ortak olmamak için itirazlarımızı yağıyoruz. Sizi reddediyorum. Adil bir yargılama yaptığınıza inanmıyorum. Sizin özel yetkili, görevli bir heyet olduğunuz çok açık.”

 REDDİ HAKİM TALEBİNE RET 

 Sonrasında avukat Aydın yeniden beyanda bulunarak, hâkimin reddi koşullarını okudu ve “Siz yanlış biliyorsunuz. İpe un semeye gerek yok. Bir karar vermeniz gerekiyor” dedi. Mahkeme başkanı, talebin reddine karar verdi.

 Duruşmaya ara verildi.

 

/Kaynak: Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir