Kobani: Saldırı olursa şiddetli bir direniş göstereceğiz

Türkiye’nin saldırılarının terör örgütü IŞİD’i güçlendirdiğine vurgu yapan SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani, “Saldırıya karşı hazırlığımızı yaptık, şiddetli bir direniş göstereceğiz” dedi. 
Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarını değerlendirmek üzere zoom üzerinden basın toplantısı düzenledi.
Türkiye’nin 20 Kasım’da başlattığı saldırılara ilişkin konuşan Mazlum Kobani, “ABD Brett McGurk üzerinden ABD’nin bu operasyona karşı olduğu bize resmi olarak bildirildi. Amerika’nın tutumunun daha güçlü olması gerekiyor ki saldırı ihtimali gündeme gelmesin” dedi.
Kobani tehdidi
Türkiye’nin IŞİD’le mücadelenin sembolü olan Kobani’ye saldırıp saldırmayacağı konusundaki değerlendirmesi sorulan Kobani, “ABD de Rusya da Kobanê’ye saldırı düzenlenmesine karşı. Bizler saldırıya karşı hazırlığımızı yaptık, şiddetli bir direniş göstereceğiz” diye belirtti. Şam hükümeti ile Türkiye arasında bu saldırılarla ilgili bir işbirliği olduğunu düşünmediğini belirten Kobani, “Herhangi bir saldırı gerçekleştiğinde Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye ordusunun birlikte karşı koyması gerektiğini söylüyor ve böyle olmasını umuyoruz” diye konuştu.
Arap ülkelerinin tavrı
“Şu ana kadar Arap ülkelerinden Türkiye’nin bu saldırılarına karşı ciddi bir tavır görmedik, tutumlarını zayıf görüyoruz” değerlendirmesini yapan Kobani, yakın zamanda Türkiye’nin Rojava ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne düzenlediği hava saldırılarını kınayan Mısır’a ise teşekkür etti.
SDG Komutanı, “Biz Türkiye ile savaşmak istemiyoruz, sorunu diyalog yoluyla çözmek istiyoruz ama eğer Türk devleti saldırılarına devam ederse bölgeye yayılan geniş bir savaş yaşanacaktır. Türk devleti ile savaşımız şu ana kadar Suriye topraklarında gerçekleşti ancak bir işgal olursa savaş, Türkiye’nin Suriye ile sınırı olan bölgelerine de yayılacaktır” ifadesinde bulundu.
Saldırılar tüm Kürtlere yönelik
Türkiye’nin saldırılarının Kürt birliğini de hedeflediğini vurgulayan Kobani, “Türkiye’nin saldırıları aynı zamanda Kürtlerin birliğini hedefliyor ve saldırılar bütün Kürtlere yönelik gerçekleştiriliyor. Kürdistan Bölgesi’yle aramızdaki ticaret sınır kapılarından şu an devam ediyor. Bu ticaretin saldırılar nedeniyle aksamamasını umuyoruz” diye konuştu.
IŞİD saldırıya hazırlanıyor
Saldırıların IŞİD’i güçlendireceğini kaydeden Kobani, şöyle konuştu: “Eğer Türkiye saldırırsa IŞİD güçlenecektir. IŞİD’li tutuklular kaçacaktır. Türkiye’nin saldırıları sırasında IŞİD’in de saldırıya geçeceğine dair bize ulaşan istihbarat bilgileri var.”

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir