Metina: KNK’den sağduyu, duyarlılık ve diyalog çağrısı

 KNK, Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Metîna alanında yaşananlara ilişkin sağduyu çağırısında bulundu.
Kürdistan Ulusal Kongresi(KNK) Yürütme Konseyi, Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Metîna alanına yönelik yapılan saldırılar, pêşmergelerin yaşamını yitirmesi ve Mahmur Kampı’na ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, taraflara duyarlılık ve diyalog çağrısı yapıldı.
Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:
“Metîna bölgesinde sabah saatlerinde tehlikeli olaylar yaşandı. Yaşanan acı olayda bir grup pêşmerge yaşamını yitirdi. Yaralananlar da oldu. Kürt halkı ve dostları yaşanan olaydan üzüntü duyuyor.
Mêtîna bölgesinde yaklaşık 40 gündür HPG/YJA STAR güçleri ve işgalci Türk ordusu arasında çatışma devam ediyor. Yaşanan savaşın sonucu belli. İşgalci Türk ordusu saldırılarıyla bölge halkını ve doğayı da işgal ediyor. Şu ana kadar 22 köy boşaltıldı. Araziler ve ormanlık alanlar ateşe verildi. Bin 500 kişi bu köylerden göç etmek zorunda kaldı.
Benzer haberler
Türkiye Cumhurbaşkanı, 2 Haziran’da yaptığı konuşmada Kürtlere yönelik katliam mesajı verdi. Ayrıca Mexmur Kampı’nı yok edeceklerini belirtti. Mexmur Kampı’nda yaşayan 13 bin kişi Türk devletinin baskıları nedeniyle Mexmur’a göç etmek zorunda kaldı. Ortaya çıkan tablo açık ve nettir. Kürt halkı, Türk devletinin soykırım planını boşa çıkarmak için ortak bir tutum sergilemelidir.
Kürdistani güçler arasında yaşanan sorun diyalog yöntemi ile çözüme kavuşturulmalıdır. Bu nedenle yaklaşık bir yıldır diyalog ve barış için çaba harcıyoruz.
Tüm taraflara sesleniyoruz. Sorunlar diyalog yöntemi ile çözüme kavuşturulmalı. Bunun yanı sıra tüm Kürdistani güçler sorumluluklarını yerine getirmelidir.
Son olarak yaşamını yitiren pêşmergelere Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.
/MA/
İlginizi çekebilir