KNK üyesi Hemedemin: Erbil’de Deniz Cevdet’in öldürülmesi terör eylemidir

KNK üyesi Şukrullah Hemedemin, bugün Erbil’de silahlı saldırıya uğrayan Deniz Cevdet Bülbün’ün Kongre üyesi olduğunu söyledi. Hemedemin, “Olay terör eylemidir ve katil kameralardan açıkça görülüyor” dedi.

Bugün öğlen saatlerinde başkent Erbil’deki Raperin Mahallesi 97’nci Sokak’ta silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıda “Deniz Gever” ve “Deniz Hevi” adıyla da bilinen Deniz Cevdet Bülbün başına isabet eden kurşunlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Şukrullah Hemedemin, saldırının gerçekleştiği evin KNK’nin Erbil Ofisi olduğunu söyledi.

Hemedemin, “Saldırı öğlen saat 13.30 sıralarında gerçekleşti. Yüzü maskesiz bir şahıs Şoreş Mahallesi’ndeki ofisimize gelerek kapıyı çalıyor. Arkadaşımız kapıyı açıyor ve saldırgan içeri girip ateş ederek katlediyor” dedi.

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre saldırganın esmer tenli olduğunu, yanında bir çanta bulunduğunu belirten Hemedemin, şahsın ateş ettikten sonra kaçarak uzaklaştığını söyledi.

KNK’nin Erbil’de on yıldır resmi bir ofisinin bulunduğunu belirten Şukrullah Hemedemin, “Katledilen arkadaşımız Erbil ofisinde çalışıyordu. Kongre üyesiydi ve Erbil asayişi tarafından da tanınıyordu” bilgisini paylaştı.

Erbil’de ilk kez bir KNK üyesine saldırı düzenlendiğini belirten Hemedemin, “Güvenlik güçleri katili ortaya çıkarmalı” dedi.

Deniz Cevdet Bülbün’ün Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Saldırıya ilişkin soruşturma sürerken henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

/rd/

İlginizi çekebilir