Kızıldeniz Koalisyonundan ortak açıklama: Husileri uyarıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Bahreyn, Belçika, Kanada, Danimarka, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık hükümetleri Kızıldeniz’deki trafiği tehdit eden Husileri uyaran ortak açıklama geldi.

Açıklama şöyle:

”Dünya çapında 44 ülke tarafından 19 Aralık 2023’te ifade edilen geniş fikir birliğini ve BM Güvenlik Konseyi’nin 1 Aralık 2023’te Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yönelik Husi saldırılarını kınayan açıklamasını tanıyarak ve devam eden yaptırımlar ışığında Geçen hafta ticari gemileri hedef alan, füzeler ve küçük teknelerle yapılan saldırılar ve kaçırma girişimleri de dahil olmak üzere saldırıların önemli ölçüde artması, nedeniyle bir kez daha şunu tekrarlıyor ve Husileri yeni saldırılara karşı uyarıyoruz:

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Kızıldeniz’de devam eden Husi saldırıları yasa dışı, kabul edilemez ve son derece istikrarsızlaştırıcıdır. Sivil gemileri ve donanma gemilerini kasıtlı olarak hedef almanın hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Ticari gemiler de dahil olmak üzere gemilere insansız hava araçları, küçük tekneler ve füzeler kullanılarak yapılan saldırılar, bu tür gemilere karşı gemisavar balistik füzelerin ilk kez kullanılması da dahil olmak üzere, küresel ticaretin temelini oluşturan seyrüsefer özgürlüğüne doğrudan bir tehdittir. dünyanın en kritik su yollarından birinde.

Bu saldırılar dünyanın her yerindeki masum hayatları tehdit etmekte ve kolektif eylem gerektiren önemli bir uluslararası sorun oluşturmaktadır. Küresel tahıl ticaretinin yüzde 8’i, deniz yoluyla ticareti yapılan petrolün yüzde 12’si ve dünyadaki sıvılaştırılmış doğal gaz ticaretinin yüzde 8’i dahil olmak üzere, küresel deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 15’i Kızıldeniz’den geçmektedir. Uluslararası denizcilik şirketleri, gemilerini Ümit Burnu çevresinde yeniden yönlendirmeye devam ediyor, bu da malların teslimatında ciddi maliyete ve haftalarca gecikmeye neden oluyor ve sonuçta kritik gıda, yakıt ve insani yardımın dünya çapındaki hareketini tehlikeye atıyor.

Mesajımız artık açık olsun: Bu hukuk dışı saldırılara derhal son verilmesi ve hukuka aykırı olarak alıkonulan gemi ve mürettebatın serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Husiler, bölgenin kritik su yollarında hayatları, küresel ekonomiyi ve serbest ticaret akışını tehdit etmeye devam etmeleri halinde sonuçların sorumluluğunu üstlenecek. Uluslararası kurallara dayalı düzene bağlılığımızı sürdürüyoruz ve yasadışı ele geçirme ve saldırılardan kötü niyetli aktörleri sorumlu tutmaya kararlıyız.”

İlginizi çekebilir