Kızıl Haç’tan Suriye’de ‘tehlikeli salgın’ uyarısı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Genel Sekreteri Jagan Chapagain, Suriye’de depremden etkilenen bölgelerde tehlikeli salgınların baş gösterebileceğini belirtti.

16 Şubat’ta bir basın toplantısı düzenleyen ICRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain, Suriye’de depremden etkilenen bölgelere acil bir şekilde uluslararası yardım gelmemesi durumunda bu bölgelerde tehlikeli salgınların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Depremzedeler için kurulan kampların ısıtma sisteminden yoksun olduğunu aktaran Chapagain, depremzede aileler için uygun barınma imkanı oluşturulmasını talep etti.

Chapagain, depremzedelerin çoğunun çok soğuk okullarda kaldığını ve bu durumun devam etmesi durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanabileceğine dikkat çekti.

Geçen sene Halep’te yayılan Kolera salgınını hatırlatan Chapagain, depremin şehrin altyapısı üzerindeki etkisi nedeniyle başka bir tehlikeli salgın dalgasının ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Chapagain, depremden sonra Halep sakinlerinin çoğunun kenti terk edip köylere yöneldiğini kaydetti.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) de depremin vurduğu bölgelerdeki yaklaşık 5 milyon 300 bin insanın yeterli barınma imkanı sağlanmadığı takdirde evsiz kalabileceğini öngörüyor.

 

/rd/

İlginizi çekebilir