Kitap: Bir Uzun Hikâye-i Sultan

Yerli ve milli istibdat heveslilerine ironik göndermeler…

Şaban Tüysüz

Hiciv yazarı Hıfzı Süha Ölçer’in bir kısmı daha önce kolektif internet sitelerinde yer alan ve büyük beğeniyle okunan siyasi mizahi taşlama türündeki yazıları nihayet kitaplaştı.

“Bir Uzun Hikâye-i Sultan” ismini taşıyan kitap, online satış ve dağıtım kanalları aracılığıyla okurların ilgisine sunulmuş durumda. 

Elpis Yayınları etiketiyle yayımlanan ve uzunca bir döneme damgasını vurarak adım adım istibdat rejimine doğru kayan mevcut iktidar üzerinden, ülke gerçekliği ve sisteme dönük ironik yazıların bir araya getirildiği söz konusu eser, aynı zamanda insanların üzerine karabasan gibi çöken son yirmi yılın bir özeti niteliğini de taşıyor. 

Yazarın, kendine has, inceden inceye hicveden bir üslupla kaleme aldığı yazılardan oluşan kitabın arka kapağına da alıntılanan aşağıdaki pasaj, kahramanları değişse bile bugüne kadar özünde pek bir değişime uğramayan asıl hikâyeye de çarpıcı bir göndermede bulunuyor: 

“Bütün fenalıkları bünyesinde barındırmakla malûl işbu nizamı ve dahi kanun hükmündeki kötülükleri ile meşhur Uzun Sultan’ı, nesilden nesile kâfi miktarda beslenemeyip akıl ve beden zayıflığına uğramış ol şu ahalinin gönlünden, kalbinden söküp atmaya; kana, cana, mala doymayan asıl muktedirlerin elinden memleketi kurtarmaya kimsenin gücü kuvveti yetmez. İşbu uzun hikâye burada nihayete ermez; ezan dinmez, bayrak inmez, şehitler ölmez, vatan bölünmez; nicesini öğütüp böğürten ol şu asırlık çark hep böyle döner durur, evelallah!”

Bir Uzun Hikâye-i Sultan, Hıfzı Süha Ölçer, 148 syf., Elpis Yayınları, 2021.

 

İlginizi çekebilir