Kılıçdaroğlu’ndan AİHM açıklaması: Devletin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır

Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan ettiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Yalçınkaya kararı ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kararı eleştiren iktidara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır” dedi.

“SARAY HÜKUMETİ TÜRKİYE’Yİ DAHA NE KADAR İTİBARSIZLAŞTIRABİLİRİM ARAYIŞINA GİRMİŞ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının uygulanmamasına ilişkin sosyal medya hesabı X’ten (Twitter) açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Anlaşılan o ki Saray Hükümeti, ‘Türkiye’yi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirim, daha ne kadar küçük düşürebilirim’ arayışına girmiş. İçeride AYM kararlarını uygulamayarak ‘ben anayasayı tanımıyorum’ diyen Saray, AİHM kararlarını da yerine getirmiyor. Bakmayın ‘dik durma, boyun eğmeme’ yalanlarına… Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır.”

Kaynak: BOLD

İlginizi çekebilir