“Kılıçdaroğlu’na suikast yapılacak” diyen gazeteci Yanardağ hakkında soruşturma açıldı

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapılacağını öne süren gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlatıldı. Sosyal medya hesabından Kılıçdaroğlu’na suikast yapacak bir timin Gürcistan sınırından ülkeye girdiği yönde paylaşım yapan Yanardağ, savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

 

“Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapacak bir grubun Gürcistan’dan Türkiye’ye girdiği belirtiliyor” paylaşımı nedeniyle gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma başlatıldı.

Gazeteci Merdan Yanardağ, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast iddiasına ilişkin paylaşımı üzerine hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, gazeteci Merdan Yanardağ’ın gece Twitter hesabından yaptığı “1- Türkiye’nin siyasal ve toplumsal yaşamını derinden etkileyecek önemli bir olayı, geç bir saatte de olsa kamuoyu ile paylaşmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kaynağıma güvendim. Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapacak bir grubun Gürcistan’a Türkiye’ye girdiği belirtiliyor” şeklindeki paylaşımı üzerine “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan resen soruşturma başlatıldı. Yanardağ, paylaşımıyla ilgili ifadesi alınmak üzere savcılığa çağrıldı.

Yanardağ, iddiasını şöyle sürdürmüştü:

“2- İddiaya göre, affedilmesinin karşılığı olarak bu işi organize eden kişi ise, firari işadamı Galip Öztürk. Metro Holding ve Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, uzun süredir bu ülkede (Gürcistan) yaşıyordu. Öztürk, bir kişiyi öldürmeye azmettirme suçundan mahkum olmuştu.

3- Dediğim gibi bu bir iddia.. Kesin olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle isimler konusunda emin değilim. Ama çok önemli. Düşük olasılıklı bir iddia olsa da, devletin bütün güvenlik birimlerinin dikkate almasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum.

4- Bugünkü Samsun mitingine dikkat. Suikast girişiminin bu mitingde yapılacağı da ileri sürülüyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı.

5- Galip Öztürk’ün avukatı beni aradı. İddiaların doğru olmadığını söyledi. Eğer, bir olay olursa bunun müvekkili ile hiçbir ilgisinin olamayacağını özellikle vurguladı. Bunu da aktarmak bir gazetecilik sorumluluğudur. Zaten ben de bir iddiayı paylaştığımız özellikle belirttim.

 

Kaynak: Boldmedya

İlginizi çekebilir