Kılıçdaroğlu: Tek adam rejiminin sonuçlarını yaşıyoruz, sistem değişikliğine ihtiyaç var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyıl Çağrısı toplantısının başarılı geçtiğini söyledi. Gelen az sayıdaki eleştiriyi “saygıyla karşıladığını” ifade eden CHP lideri, “Tek adam rejiminin sonuçlarını yaşıyor ve görüyoruz. Sistem değişikliğine ihtiyaç var. Bunu anlattım” dedi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “İkinci Yüzyıla Çağrı” vizyon toplantısının temel felsefesini şöyle açıkladı:

“Türkiye’nin tek adam rejimine mahkûm edilmesi, Türkiye için hangi sonuçları doğurduğunu hepimiz yaşıyor ve görüyoruz. Türkiye’nin buradan çıkması lazım. Buradan çıkması için de yeni bir tek adama ihtiyacımız yok. Bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var. Bu sistemin nasıl olması gerektiğini anlattım. Daha önce ‘Devlette liyakat’ diye çok sık söz ederdim. Dün, yalnız Türkiye’de değil, dünya çapında bilim insanlarıyla, geçmişte uygulaman içinde olmuş bilim insanlarıyla bir araya geldik. Onlar, Türkiye’nin sorunlarının çözülebileceğini gayet güzel anlattılar. Bunların hiçbiri yönetime değil.

Liyakati bir tarafa atar, sadakati getirirseniz kamu yönetimine başarı elde edemezsiniz. Çok açık ve net bugün yaşadığımız tablo bunu gösteriyor. Sistemin nasıl olması gerektiği konusunda da düşüncelerimi ifade ettim. Hocalar da bir şekilde bunu kendi anlatımıyla dile getirdiler. Ama sistemin eskiye dönmek olmadığını da ifade ettim. Eskiye dönelim değil, Türkiye’nin artık ekonomik kriz tablolarıyla bundan sonra hiç karşılaşmaması lazım. Bunun için yeni bir sistemin gelmesi gerektiğini ifade ettim.”

Altılı Masa vurgusu

“Sağduyu sahibi olan herkes ama herkes benim yaptığım açıklamaların doğru olduğunu ve olması gerekenin de bunlar olduğunu zaten ifade ediyor. Sağcısından solcusuna, geçmişte siyasi yelpazenin değişik yerinde olan sağduyu sahibi herkes buna evet diyor” diyen CHP lideri, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla biz 6 lider olarak Türkiye’yi dönüştürmek, saygın kılmak, itibarlı kılmak, hukuk devleti haline getirmek, yoksulluğu bitirmek, üreten Türkiye sürecini başlatmak, elde edilen gelirin hakça bölüşülmesine ortam hazırlamak ve bu topraklarda hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir büyümeyi hedefliyoruz. Bunun üzerinde duruyor, bunun üzerinde çalışıyoruz.

6 liderin kendi kadrolarında da son derece yetkin insanlar var. Biz bu yetkin insanlarla birlikte çalışıyoruz. 70 kişilik bir kadro oluşturduk. Bunlar bilimin her alanında kendisini kanıtlamış insanlar. Bazıları Türkiye’de, bazıları yurtdışında yaşıyor. ‘Devlet 7 gün, 24 saat çalışacak’ derken dünyanın neresinde olursa olsun bu insanlarla iletişim halinde olacağız, sorunları masaya yatırıp sağlıklı çözümler üreteceğiz.”

Belçika örneği

Belçika’da 2010 yılında başlayan hükümet kurma çalışmalarından tam 540 gün sonuç alınamasını ve ancak 2011 yılında hükümetin kurulabilmesini örnek gösteren Kılıçdaroğlu, “540 gün hükümet kurulmamasına rağmen hiç kimse çıkıp ‘Belçika’da kriz var’ demedi. Çünkü sistem oturmuş ve çalışıyor zaten.  Almanya’da uzun süre hükümet kurulamadı, koalisyon  görüşmeleri aylarca devam etti. Ama kimse ‘Almanya’da kriz oldu’ demedi. Çünkü sistem oturmuş vaziyette” sözlerini kaydetti.

“Ey dünya, sesinle yarışmaya geliyoruz” derken neyi kastetti?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

“Siyaset kurumunun, tek adam rejiminin bunlardan en ufak bir şekilde haberi bile yok. Eğer Türkiye, katma değeri yüksek ürünü üretemezse, bu alanı büyütemezse, üniversiteleri vasatlaştırırsa o zaman 85 milyonluk Türkiye, katma değeri yüksek ürün üreten ülkelerin pazarına dönüşür. Bunun en tipik örneği cep telefonlarıdır. Teknolojisi gelişmiş ülkelerin ürettiği cep telefonlarını 85 milyon olarak kullanıyoruz. Onlar için büyük bir pazarız.

‘Ey dünya, sesinle yarışmaya geliyoruz’ derken, kastettiğim budur. Çünkü Türkiye’de teknolojik gelişmelere imza atacak çok nitelikli insanlar var. Bu insanların çalışabilecekleri ortamı tümüyle hazırlayacağız. Üniversiteler birer araştırma kurumuna dönüşecek. Bütün bunarın hepsini yapabiliriz. 70 kişilik ekibimden hiç kimse karamsar değil. Bu insanlar pek çok önemli çalışmanın altına imza atmış insan. Onun için bizim Türkiye’yi kararlılıkla, azimle ileriye taşımamız lazım.”

Selvi Kılıçdaroğlu’nun durumu iyi

CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” vizyon toplantısından önce rahatsızlığı nedeniyle hastanede serum verilen ve rahatsızlığına rağmen toplantıya katılan Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul’da kızlarının yanında kaldı. Eşiyle telefdnla konuştuğunu, sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Selvi Hanım da benim sağlık durumumu sordu. İkimizde iyiyiz” dedi.

 

/T24/

İlginizi çekebilir