Kılıçdaroğlu: 2 Mart’ta cumhurbaşkanı adayı belirlenebilir ama açıklama sonra yapılır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parlamentoyu yenileme kararı almasının, Millet İttifakı’nın aday belirleme takvimini etkilemeyeceğini söyledi. CHP lideri, 2 Mart’taki toplantıda adayın belirlenmesi durumunda açıklamanın başka bir tarihe kalabileceğini belirtti.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde, “AKP, CHP ve MHP kulislerinde seçimin ne zaman yapılacağına dair konuşmaları dinleme şansım oldu. Gördüm ki seçim tarihinde bir değişiklik yok: 14 Mayıs” diye yazdı. Zeyrek, yazısında ayrıca Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeyi de aktardı.

Kılıçdaroğlu ile görüşen Zeyrek, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun YSK’nın bu tarihe, “yetiştiremem, yapamam” gibi gerekçelerle itiraz etme hakkının olmadığına dikkati çekerek, YSK’dan böyle bir talep gelmesi durumunda kabul edilemeyeceğini ifade ettiğini dile getirdi.

“Cumhurbaşkanı veya TBMM, seçimleri yenileme kararı alırsa…”

“Kılıçdaroğlu’nun yaptığı tespiti AK Partili ve MHP’li yetkili isimler de teyit etti” diyen Zeyrek, “Ortak görüş şu: Cumhurbaşkanı veya TBMM seçimleri yenileme kararı alırsa YSK yasadaki takvime göre hazırlıklarını tamamlamak zorunda. Depremzedeler için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak da YSK’nın ödevi” ifadesini kullandı.

Aday açıklaması başka tarihe kalabilir

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının yarın yapılacak toplantıda belirlenebileceğini ama hemen açıklanmaya-bileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Nasıl ki, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metnini, anayasa taslağımızı belirledik ve belirlediğimiz başka bir tarihte açıkladık, cumhurbaşkanı adayını da belirledikten sonra başka bir tarihte açıklarız” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Mart’ta parlamentoyu yenileme kararı almasının Millet İttifakı’nın aday belirleme takvimini etkilemeyeceğini kaydetti.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

 

/t24/

İlginizi çekebilir