KESK: Sivas Katliamı’nın gerçek sorumluları açığa çıkarılmadı; failler korundu

Sivas Katliamı’nın 30’uncu yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan KESK, haklarında arama kararı olan katillerin yaşamlarını nasıl rahat sürdürdüklerine dikkati çekti. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), aydın, yazar, gazeteci ve sanatçıların aralarında olduğu 33 kişinin 2 Temmuz 1993’te katledildiği Sivas Katliamı’nın 30’uncu yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.
‘KATİLLER ÖDÜLLENDİRİLDİ’
Katliamın üzerinden 30 yıl geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yüreğimiz kanamaya, yanmaya devam ediyor. Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellendi, tetikçi katiller korundu, katillerin avukatlığı yapıldı. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulunmadı, katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşıldı! Katillerin avukatları mevcut iktidar tarafından milletvekili, belediye başkanı, bakan ve hatta Anayasa Mahkemesi üyesi yapılarak ödüllendirildi” denildi.
Açıklamanın sonunda şu ifadeler yer aldı: “KESK olarak, otuzuncu yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetleyip yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz…”
  /Mezopotamya Ajansı/
Benzer haberler

Von der Leyen, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı için…

Blinken ve Lavrov, G20 toplantılarında Ukrayna ve Gazze’yi…

İlginizi çekebilir