Kerîmiyan Sinê’de toprağa verilecek

Türkiye’nin hava saldırısı sonucu 26 Aralık’ta Kamışlo’da hayatını kaybeden Yönetmen Mensûr Kerîmiyan’ın naaşı ailesine teslim edildi. Kerîmiyan doğduğu Rojhilat’ın (İran-Doğu Kurdistan) Sinê kentinde toprağa verilecek.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarında 26 Aralık günü hayatını kaybeden Yönetmen Mensûr Kerîmiyan’ın naaşı ailesine teslim edildi.
Kerîmiyan’ın yaşamını yitirdiği haberini almaları üzerine yaşadıkları Rojhilat’ın (İran-Doğu Kurdistan) Sinê kentinden Kuzey ve Doğu Suriye’nin Dêrik kentine geldi.
‘DEVRİM GERÇEĞİNİ DÜNYAYA DUYURMAK İÇİN GELMİŞTİ’
Benzer haberler

Azerbaycan – Ermenistan barış görüşmeleri…

DEM Parti: Türkiye Dolmabahçe Mutabakatı’na geri…

Burada Kerîmiyan için anma töreni yapıldı. Düzenlenen törende konuşan Girkê Legê Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Hezne Temê, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarını kınadı. ”Mensûr Kerîmiyan’ın Kuzey ve Doğu Suriye’ye halkın devrim gerçeğini dünyaya duyurmak için geldiğini” ifade eden Hezne Temê, ”tutku ve inançlarının en güçlü silahları olduğunu” belirtti.
Aram Tigran Kültür Sanat Merkezi üyesi Xelil Tehlo da başarıya ulaşana kadar Mensûr Kerîmiyan’ın yolunda yürümeye devam edeceklerini söyledi. Ailesi adına ise Bêrîtan Kerîmiyan’ın konuştu.
Törenin ardından çocuklarının naaşını teslim alan aile, yüzlerce kişinin yer aldığı konvoyla Sêmalka Sınır Kapısı’na doğru yola çıktı.
Buradan uğurlanan aile, Başûrê Kurdistan üzerinden Rojhilat’a geçip Kerîmiyan’ın naaşını doğduğu Sinê kentinde toprağa verilecek.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir