Kemal Okutan: Kahramanlık Destanı ve Dünya Kobani Günü

Cumhuriyetin kuruluşundan önce başlayan Kürt soykırımı 2014 yılından itibaren bu konuda görevlendirilmiş AKP-MHP-ERGENEKON ve yasadışı çeteler eliyle yoğunlaşarak devam ediyor. 2014 yılında kadın, doğa, insanlık düşmanı, katil cihatçı DAİŞ bu iktidar tarafından eğitilip, donatılarak Kürt halkının üzerine sürüldü.

Suriye ve Irak topraklarının önemli bir bölümünü sorunsuz ele geçiren DAİŞ, Türkiye rejimi tarafından KOBANİ’ye saldırtıldı. Dünyaya medeniyeti hediye eden Kürt halkı en medeniyetsiz, en cibiliyetsiz, en barbar örgüt eliyle tarihten silinmek isteniyordu.

Yine kahramanlık öyküsü, romanı, destanı yazmak Kürtlere nasip olacaktı. Dünya için tarihi ve karanlık bir bela olacak olan DAİŞ’i yere gömmek Kürt halkının payına düşecekti.

Kobani’de YPG, YPJ bu kahramanlık destanını tarihe mal etmek için harekete geçti ve kahramanlık direnişi başladı.

Tanrıça kadınların melek yüzlü kızları, yoldaşları, arkadaşları olan erkeklerle omuz omuza ama hep ön saflarda çetin bir mücadeleye girişti.

Ya insanlığın yüzkarası DAİŞ yenilecek, insanlık kazanacaktı ya da insanlık Ortadoğu’un merkezinde yenilecek, bütün insanlık için felaket başlıyacaktı.

Saldırı vahşiceydi, mücadele ise kahramancaydı. Bu mücadele demokrasi ile faşizm, karanlıkla aydınlık, medeniyet ile doğmatizm ilericilik ile gericilik karşı karşıyaydı.

Suriye iç savaşının başında Rojava’da özerkliğin temelini atan Kürtler bombalara, ağır silahlara karşı yürekleriyle mücadele ederken özerlik ilanını gerçekleştirerek Rojava’da yeni bir yaşam anlamına gelen alternatif komünal, kanton sisteminin temellerini atıyordu.

Erdoğan ve şurekası DAİŞ’in kazanması için elinden geleni yapıyordu. “Kobani düştü, düşecek” diyerek desteklediği DAİŞ’in kazanacağını bekliyordu.

Ama tüm Kürdistan parçalarında, Türkiye ve yurtdışında Kürtler ve dostları ayağa kalkarak Rojava savaşçılarını destekleyerek güç verdi ve Kobani’de DAİŞ ilk yenilgisini aldı.

Kobani direnişi bütün Kürt halkında birlik zihniyetini yarattı. Farklı düşünse de Kürtlerin ezici bir çoğunluğu Kobani direnişini destekledi.

Arin Miirxanların ve onbinlerce kadın ve erkek Kürd’ün şehadeti sonucu başta Kobani olmak üzere Rojava topraklarında DAİŞ yenildi.

Kobani Destanı, Rojava’da mevcut sistemin dışında 3.yolun mümkün olabileceğinin kanıtı oldu. Alternatif komünal sistemin insanlık için kurtuluş olduğu kanıtlanmış ve pratikleşmiş oldu

1 Kasım Dünya Kobani günü olarak kabul edildi.

Dünya Kobani Günü, insanlığın baş belası DAİŞ’ten kurtluş günü olarak kutlu olsun.

İlginizi çekebilir