Kemal Okutan: HDP’nin kapatılmasının sonuçları

Parti kapatmanın sonuclarını biliyoruz. HEP, DEP, HADEP’in kapatılmasında benim ve diğer bazı arkadaşların söz ve eylemleri gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Kürt siyasal geleneğinin üzerine inşaa edilmiş partilerin kapatılması o partileri destekliyenleri bilemekle kalmaz, diğer düzen partilerine destek olan Kürt kitlesinin de yeni kurulacak partiye akmasına neden olur.

Her zaman böyleydi, bu kez de böyle olacaktır. HEP’in oyu yüzde 4 civarindaydı. HEP kapatıldı, DEP kuruldu, DEPin oyu yüzde 6 civarına yükseldi. DEP kapatıldı HADEP kuruldu, HADEPin oyu yüzde 7’yi aştı.

HDP’nin oyu yüzde 13’ü aşmıştır. HDP kapatılırsa yerine kurulacak ya da mevcut partinin oyu yüzde 20’ye yaklaşır.

Bu durum yüz yılların baskı, şiddet ve asimilasyona karşı öfkeleri kabarmış halkın kendini kendi kimliğiyle ifade etme durumudur. Ayrıca Kürt inadı denilen genetiğin siyasal bilince dönüşmesinin ifadesidir.

Bu kadar köklü bir sorunu barışçıl yöntemle çözmeye çalışan ve kitlesi politikleşmis bir siyasal partinin tabela sorunu olmaz. Bir tabela iner, onun yerine başka bir tabela asılır.

Bu eski denenmiş yöntem bu güne kadar sonuç vermedi bugün de vermez.

Partiyi kapattınız vekillerin tümünu tutukladınız bu siyasal parti biter mi? Bitmez. Çünkü hiçbir vekili, belediye başkanı yokken de bu legal Kürt hareketi vardı; olmadığında da olacaktır.

Bir yanılgı da şu: Parlemento grubu, bu legal demokratik hareketin tümü değildir, sadece küçük bir parçasıdır. Legal Kürt hareketi; dergi, gazete cıkarmaktan, dernek, vakıf, kültür kurumları, yerel insiyatifler, barışçıl yasal meşruueylemlilikle, diplomasi vs.çalışmaların tümünü kapsar.

Bunun için beyhude çabadır, sonuçsuz girişimlerdir.

Sistem açısından en olumsuz sonucu da Türkiye’nin kapılarını zorladığı uygar dünyayla bağını zayıflatacak, AB’nin kapılarının kapanmasına yol açacak, batıyla bağları iyice kopacaktır. Bu durumun ağır ekonomik ve siyasal yükü Türkiye’yi çok zorlayacaktır.

Sıkça örnek verilen Ispanya’nın Bask bölgesi partisi Herri Batasuna örneği de yanlış bir örnektir. Bask bölgesi İspanya’ya bağlı özerk bir bölgedir. Her kurumu mevcuttur. Bağımsızlık istemektedir.

HDP ise birlikte yaşamı esas almış, kültürel, kimliksel haklar dışında hiç bir talebi olmayan legal, yasal meşru bir partidir.

Yani neresinden bakılırsa bakılsın sistem ırkçıları memnun etmek uğruna kendi ayağına kurşun sıkmaktadır.

 

İlginizi çekebilir