Kemal Okutan: CHP neden sol olamaz?

Türkiyede sağın yüzde 60 civarında oy almasının nedeni sağın başarılı olması değil sol denilenlerin sol olmamasıdır.

Esasen devlet gerçek solun önünü kesmek için solla alakası olmayan chp ye solculuk rolü rolü vermesidir

Peki neden chp sol değildir?

Askerler savaşa göre yetiştirilirler,ruhen savaşçıdırlar ve militarizm iliklerine kadar işlenmiştir.Sol ise savaşı değil barışı savunur.Chp askerler tarafından kurulmuştur.Dolayısıyla savaşa endexli olan askerler tarafından kurulan chp sol olamaz.

1.Dünya savaşı sonrası ulusalcılık(faşizm)rüzgarı esmektedir.Hitler,musolini bu rüzgarın ürünleridir.Chp de aynı sürecin ürünüdür.Sol nasyonal değil,enternasyonalisttir.Ulusalcı olan bir parti sol olamaz.

Askerler tarafından kurulması bir yana seçkinler tarafından kurulmuştur,seçkinci ve elitlerin partisi olarak kurulmuş halka tepedan inme dayatılmıştır.Elitlerin kirduğu bir parti sol olamaz.

Chp ittihat terakinin eski kadroları tarafından kurulmuştur.İtihhat terakki tepeden inmeci,darbeci ve tek tipçidir.Darbece,tepeden inmeci kadroların kurduğu ber parti sol olamaz.

Resmi ideolojiye boyun eğmeyen kürtleri Dersimde,zilanda,amedde katlederek tek ırk yaratmaya çalışılan sürcin iktidarı chp’dir.Böyle bir parti sol olamaz.

1990 ların faili belli cinayetlerin,köy yakma ve boşatmarın yapıldığında shp ismiyle chp koalisyon ortağı dolayısıyla o uygulamaların ortağıdır.Bundan dolayı chp sol olamaz.

12 eylül öncesinin chp,si 1973 ve 77 de yüzde 43 civarında oy alırken şimdi yüzde 25 alabilmektedir.

Peki yüzde 20 ye yakın oy nereye gitti?

O dönem neden dağ taş karaoğlan dı.

Çünkü chp nin gerçek yüzü anlaşılmamıştı ve proğramında halkçı nüeler vardı.Fabrika işleyenin su kullananın sloganları işleniyor,tarım ve toprak reformu sözü veriliyordu,Bunlar kısmen sol bir proğramın ürünüydü.

Chp kurultaya gidiyor,sol olduğuna kitleleri inandırması için şunları yapmalıdır.Ben inanmıyorum ama yine de gerçek yüzü ortaya çıksın diye yazacağım;

Chp olarak biz parti olarak ulusalcılığı ve 1920 lerin militarist ruhunu bırakıyoruz diyebilirse,

1900 lerde yapılan katliamlar konusunda öz eleştiri verirse.(dersim,köçgiri,ağrı,şex sait vs)

Tarım ve toprak reformu,genel af,kürd kimliğinin anayasal kabülü,anadilde eğitim ve HDP ile açık aleni ittifakı savunursa,

Kitlelere güven verebilir ve sol olduğuna halk inana bilir.

Biliyorum umutsuz,olmuyacak,yapamıyacakları şeyler yazdım.

Buyrun yapın da görelim.

İlginizi çekebilir