KDP: PKK, Kürdistan Bölgesi’nin hassasiyetlerini gözetmiyor

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu, dün Metina’da 5 peşmergenin hayatını kaybettiği, 7 peşmergenin de yaralandığı olaya ilişkin bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada öne çıkan başlıklar şöyle:

PKK mensupları, Kürdistan Bölgesi topraklarındaki Metina Dağı’nda ani bir şekilde Peşmerge’ye saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda da 5 Peşmerge şehit düştü, 7’si de yaralandı.

PKK’nin kasıt ve amaçlarını çok iyi anlıyoruz. Şunu da açıkça birçok kez belirttik ki; mensuplarının yıllardır Kürdistan Bölgesi’nde yaptıkları sadece Kürdistan halkının düşmanlarının çıkarınadır. Onlar Kürdistan halkının iyiliğini istemek bir yana, onu yok etmek için fırsat kolluyorlar. 

Maalesef PKK, Kürdistan Bölgesi’nin hassasiyetlerini ve halkın yaşam koşullarını gözetmek şöyle dursun, dışardan birilerinin ajandasının uygulayıcısı olmuştur.

PKK Xaneqin’den Şengal’e kadar, Kürdistan Bölgesi halkına karşıtlık yapan, zaman zaman Erbil’e roket saldırılarında bulunan güç, takım ve milislerin dost ve müttefikliğini yapmaktadır. Yine onların yardımıyla, Şengal Anlaşması’nın uygulanması, bölgenin yeniden inşası ve halkın evlerine dönmesi önündeki en büyük engel olmuştur.

PKK hiçbir zaman Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine saygı duymamış, ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile kurumlarına itibar etmemiştir, yasaları kaale almamıştır. Bilakis Bölge Hükümeti ve kurumlarının ihtiyatını en kötü şekilde istismar etmiştir.

PKK bilerek ve kasıtlı olarak Türkiye’yle olan savaşı Kürdistan Bölgesi topraklarına taşımıştır ve planlı bir şekilde savaşmaktadır. Bölgeleri Türkiye ordusuna bırakarak topraklarımızın işgal edilmesine, Kürdistan Bölgesi üzerinde baskıların artmasına yol açmaktadır.

/k24/

İlginizi çekebilir