Mesud Barzani: Kürdistan Bölgesi bizim için ölüm çizgisidir

KDP Lideri Mesud Barzani, “Kürdistan Bölgesi’ni yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa şiddetle karşı çıkıyoruz. Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi değil belki de ölüm çizgisi, Ya Kürdistan ya Ölümdür” ifadelerini kullandı.

Barzani Irak Parlamentosunda bütçe yasasının onaylanması sürecinde Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü boşa çıkaran eğilim ve girişimlere ilişkin bir açıklama yayınladı.

Barzani “Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi değil belki de ölüm çizgisi, Ya Kürdistan ya Ölümdür” dedi.

Barzani açıklamasında Irak Parlamentosundaki bütçe tartışmalarında Kürdistan Bölgesinin yasal statüsnü boşa çıkaran girişimlere dikkat çekerek “ Son günlerde Irak Parlamentosunda sorumsuz ve anayasaya aykırı, sorunları derinleştirmeye ve Kürt halkının meşru haklarını ihlal etmeye yönelik bir girişimde bulunulması çok talihsiz bir durumdur” şeklinde değerlendirdi.

“Devleti Yönetime Koalisyonunun kurucu partileri arasındaki sorunların çözümüne yönelik yapıcı diyalog ve anlaşmalar yapıldığının herkes bilmektedir” diyen  Barzani, “Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Irak Hükümeti ülkenin istikrarı, halkın refahı ve tüm tarafların hizmetinde olan bir dizi olumlu anlaşma yapmıştır. Ancak ne yazık ki bazı siyasi taraflar, sorumsuzca bütçe tasarısını değiştirerek Kürdistan Bölgesi’nin varlığını anlamsız kılmaya çalıştılar. Ancak bu sorumsuz girişim başarısızlığa uğratıldı ve boşa çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Barzani “Irak Parlamentosunda son günlerde yaşananlar, şovenistler ile pazarlıkçı partilerin, verdikleri sözlere, atıkları imzalara, anayasanın ilkelerine saygı göstermediklerini göstermiş oldu ve gerçek yüzlerini ortaya çıkardı. Şimdi bütçe tasarısı Irak Parlamentosunda onaylandığına göre, orada olanların iyi niyetle uygulanacağını umuyorum” dedi.

Barzani “Bununla birlikte Kürdistan Bölgesi Kürt halkının mülküdür. Kürt halkının kanını ve mücadelesinin ürünüdür” dedi.

Barzani açıklamasının sonunda şunları dile getirdi:

“Kürdistan Bölgesi’ni yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa şiddetle karşı çıkıyoruz. Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi değil belki de ölüm çizgisi, Ya Kürdistan ya Ölümdür”

/Rudaw/

İlginizi çekebilir