KCK: Kürt halkı Türk devletinin oyunlarını bozmalı

Hiçbir Kürt grubuyla çatışma politikalarının olmadığını belirten KCK: ”Kürt halkı, aydınları, siyasi güçleri durumun ciddi olduğunu görmeli, Kürt halkının özgürlük mücadelesini çok olumsuz etkileyecek KDP’nin politikalarını durdurmak için harekete geçmeli.” açıklaması yaptı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

“Metina, Avaşin ve Zap’ta gerilla ile Türk ordusu arasında şiddetli bir savaş yaşanırken, KDP askeri güçleri ile gerilla arasında da her an çatışmalarla sonuçlanacak gerilim sürmektedir. Nitekim HPG Genel Komutanı Murat Karayılan arkadaşımız KDP askeri güçlerinin gerilla çevresindeki birçok noktayı tutmak istediğini ve her an çatışmaların çıkabileceğini de vurgulamıştır. Bu tür bir çatışmanın önlenmesi için Kürt halkının, aydınlarının, sanatçılarının ve Kürt siyasi güçlerinin üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirme çağrısı yapmıştır.

Kürt halkının vicdanı olan sanatçılar ve aydınlar Avrupa’da bu çağrıya hemen cevap vermişlerdir. KDP’nin özel kuvvetleri ile gerilla arasında yaşanacak bir çatışmanın Kürt halkının özgürlük davasına büyük zarar vereceğini ortaya koymuşlar ve KDP’nin gerilla alanlarını kuşatma adımı atmaması gerektiği çağrısını yapmışlardır.

Kürt sanatçılarının duyguları tüm Kürt halkının duyguları ve istemleridir. Bu duyarlılığı gösteren Kürt sanatçılarını kutluyor, bu girişimlerini yaygınlaştırarak Kürt düşmanlığında öncü Türk devletine yarayacak böyle bir savaşın önüne geçmede tarihi rollerini oynayacaklarına inanıyoruz.

HİÇBİR KÜRT SİYASİ VE ASKERİ GRUPLA ÇATIŞMA POLİTİKAMIZ YOKTUR

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanımız hareket olarak bizim tutumuzu ortaya koymuştur. Hiçbir Kürt siyasi ve askeri grupla çatışma politikamız yoktur. Aksine KDP bir yıldan fazladır üzerimize üzerimize gelmesine rağmen Kürt halkına ve özgürlük davasına duyduğumuz sorumluluk gereği çatışmalardan özenle kaçındık.

KDP’nin Türk devletinin işgal saldırılarına zemin sunan tüm tutumlarına rağmen hep sabırlı ve sorumlu davranarak Türk devletinin oyunlarının bir parçası olmama çabası içinde olduk. Görüşmeler yoluyla gerilimleri azaltmak ve çatışma zeminini ortadan kaldırmak için gerekli girişimlerde bulunduk. Ancak Türk devletinin işgal saldırısının yoğunlaştığı ortamda KDP’nin gerilla alanlarına güç yığması bizleri Kürt halk tarihine olumsuz yansıyacak çatışmalarla yüz yüze bırakmıştır.

KDP’ye bağlı askeri güçler zaten şu anda gerilla alanları arasına girerek, gerilla güçleri arasındaki ilişkiyi keserek işgalci güçlere hizmet etmektedir. KDP’nin bu tutumunu bırakması gerekmektedir. Çünkü işgalcilere karşı bir savaş sürerken Kürt bir partinin ve askeri güçlerinin tutumu böyle olamaz.

KÜRT HALKI TC’NİN OYUNLARINI BOZMALI

Kürt halkı, sanatçıları, aydınları, siyasi güçleri şu andaki durumun ciddi olduğunu görmeli, Kürt halkının özgürlük mücadelesini çok olumsuz etkileyecek KDP’nin politikalarını durdurmak için harekete geçmelidirler. Bu olumsuz sürece ağırlıklarını koyup müdahale ederek TC’nin oyunlarını bozmalıdırlar. Şu anda tüm Kürtler açısından en acil görev budur. İşgale karşı direnen Kürt gençlerini destekleme ve onların kahramanca direnişini olumsuz etkileyecek ve ağır kayıplara yol açacak tutumlara karşı olma zamanıdır. İnanıyoruz ki, Kürt halkı bulunduğu her alanda ayağa kalkarak Kürt halkının özgürlük mücadelesini başarıya götürmede rolünü oynayacaktır.”

/ANF/

İlginizi çekebilir