KCK: KDP, Türk devletini yenilgi yaşamaktan kurtarmaya çalışıyor

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı dün Metina’da yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama yayınladı.

KCK açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

KDP gerilla ile işgalci Türk devleti arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı ve Türk ordusunun bir çıkmaza girdiği zamanda gerilla alanlarını kuşatma saldırısı başlatmıştır. Bunun sonucu KDP’nin özel kuvvetleri ile gerillalar arasında çatımalar yaşanmıştır. KDP bu tutumuyla TC’nin yanında açıkça savaşa girmiş oluyor. Şimdiye kadar örtülü yapılan savaş ortaklığı şimdi açık hale gelmiştir. KDP bu adımla ortağı TC’yi yenilgi yaşamaktan kurtarmaya çalışıyor. Gerilla alanlarını kuşatmaları bu anlama gelmektedir.

TC’NİN VE KDP’NİN AMAÇI ORTAKLAŞMIŞTIR

Şu anda TC’nin amacı ile KDP’nin amacı ortaklaşmıştır. Savaş ortaklığı da bu amaç ortaklığından ileri gelmektedir. Bu da gerillanın 40 yıldır bulunduğu alanlardan savaşla etkisizleştirilip Türk devletine karşı yürüttüğü özgürlük mücadelesinden alı koymak olmaktadır. TC’nin işgal saldırıları ile KDP’nin gerilla alanlarını kuşatması arasında hiçbir fark yoktur. Sadece roller farklıdır. TC çekiç, KDP ise örs rolünü oynamaktadır.

ÇIKACAK HER ÇATIŞMA VE KAYIPTAN KDP SORUMLUDUR

Şu açıktır ki, gerilla alanlarını kuşatmak; gerilla alanlarını birbirinden koparmak açıkça gerillaya savaş açmaktır. Kısa bir süre önce KDP yetkilisi Fazıl Mirani’nin gerilla ile savaş olabilir, demesinin de bu adım için bir hazırlık olduğu anlaşılmıştır. Çıkacak her çatışma ve kayıptan KDP sorumlu olacaktır.

TC’YE DESTEK TARİHİ BİR GAFLETTİR

Başûrê Kurdistan’ı PKK’nin koruduğu defalarca kanıtlanmıştır. Hiç kimse PKK’nin Başûrê Kurdistan’ı koruma tutumunu tartışamaz. DAİŞ Hewlêr kapılarına dayandığında gerilla müdahale etmiştir. Mesud Barzani gerillaya teşekkür ederken; TC’yi de DAİŞ saldırıları karşısında kendilerine destek vermemekle suçlamıştır.  Gerçek buyken Türk devlet işgaline karşı direnen gerillayı suçlamak gerçekleri çarpıtmaktır. Bırakalım gerillaya destek vermeyi; TC’ye destek olmak en hafif deyimle tarihi bir gaflettir.

TÜM KÜRTLERE DÜŞEN GÖREV KDP’NİN SALDIRILARINA KARŞI TUTUM ALMAKTIR

Tüm Kürt aydınlarına, sanatçılarına, siyasetçilerine, demokratik kuruluşlarına, Kürdistan’ın 4 parçasındaki tüm Kürt halkına düşen görev KDP’nin bu saldırılarına karşı tutum almaktır. Tüm Kürt halkını ve siyasi güçlerini Türk devletinin işgal saldırısına karşı ortak tutum almaya çağırmaktır. Bu günler Kürt halkı açısında tarihi dönüm zamanlarıdır. Kürt düşmanlığında öncü soykırımcı sömürgeci Türk devletine karşı ortak tutum alınıp mücadele edilirse Kürt halkının 4 parçadaki geleceği aydınlık ve özgür olacaktır. Eğer bu soykırımcı saldırganlık karşısında ortak tutum alıp mücadele edilmezse Kürdistan’ın 4 parçası da büyük tehlikelerle karşılaşacaktır. Her Kürt bu tehlikeyi görerek tarihi bir sorumlulukla hareket etmelidir.

Tüm Kürt halkı, siyasi güçleri ve demokratik kurum ve kuruluşları KDP’nin soykırımcı işgalci Türk devletinin yanında yer almasına karşı her yerde tutum almalı ve gerillanın işgalcilere karşı mücadelesine en güçlü biçimde destek vermelidir. Kürt gençleri ve kadınları her yerde Kürt düşmanı işgalci soykırımcı güçlere karşı mücadelenin en ön saflarında yer alıp tüm toplumu harekete geçirerek tarihi rollerini oynamalıdırlar.

/anf/

İlginizi çekebilir