KCK: Hareketimizin İstanbul’daki saldırıyla bir alakası yoktur

KCK, Taksim’deki bombalı saldırıya dair, “Hareketimizin bu saldırıyla bir alakası yoktur. Saldırının hareketimize yıkılmak istenmesi, AKP-MHP’nin karanlık planlar içerisinde olduğunu göstermektedir” açıklaması yaptı.
KCK, İstanbul Taksim’de 13 Kasım’da yaşanan ve 6 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya dair açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, saldırı kınanarak, “Bu saldırı sonucu yaşanan can kayıpları ve yaralanmalar bizi derinden üzmüştür” denildi.
Açıklamada, saldırının “karanlık bir kisveye büründürülerek tertiplendiği” ve saldırıyla “Türkiye halklarının demokratik geleceğinin” hedef alındığı belirtildi. KCK, dünkü Halk Savunma Merkezi’nin (HSM) işaret ederek, “Biz, bir kez daha belirtiyoruz ki Kürt Özgürlük Hareketi’nin bu saldırıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Faşist AKP-MHP devletinin bu saldırıyı ısrarla hareketimize yüklemek istemesi, gerçeği gizlemek ve karanlık planlarını gerçekleştirmek için ortam oluşturmak amacıyladır. Biz, herkese özellikle de demokratik kamuoyu, basın ve medya çevrelerine bu saldırının açığa çıkarılması için çaba içerisinde olmaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.
‘İŞGAL ORTAMI YARATMAYI HEDEFLİYORLAR’
Saldırganın Kuzey ve Doğu Suriye’den geldiğine dair iddialara değinilen açıklamada, bu iddiaların temel amacının da Kuzey ve Doğu Suriye’yi “işgal” etmek olduğu vurgulandı. Açıklamada, şöyle denildi:
AKP-MHP’nin toplumun desteğini yitirdiği bir dönemde bu saldırı gerçekleştirilmiştir. Bunun bir gündem saptırması olduğu ve yeniden karanlık bir süreci örme amacı taşıdığı çok açıktır. Ne zaman ki karanlık bir süreç başlatılmak isteniyorsa katliamlar tertiplenmekte ve Kürtler suçlanmaktadır. Taksim’de yapılan bu saldırı da böyle bir amaç taşımaktadır. Bu konuda duyarlı ve uyanık olunmalıdır. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Rojava’lı veya Suriye’li olarak gösterilmesi bilinçlidir. Böyle yapılarak bir ortam yaratılmak isteniyor. Saldırı kimin eliyle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin Kürt olsun veya olmasın bu saldırının ve belirtilen şahsiyetlerin hareketimizle, Rojava devrim güçleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Zaten Rojava güçleri de bu saldırıyla bir ilgilerinin olmadığını açıklamıştır. Herkes bu gerçeği bilmeli ve tutumu, sözleri ve yaklaşımlarıyla AKP-MHP’nin karanlık emeller taşıyan bu planına alet olmamalıdır. Hareketimizin sivilleri hedefleyen eylemlerle asla bir bağı olamaz. Hareketimiz asla böyle eylemler planlamaz ve yapmaz…”
İlginizi çekebilir