Kayyum Van’da yandaş gruba 10,7 milyar liralık ihale vermiş

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Van Büyükşehir Belediyesi’ne atadığı kayyum, Saray’a yakın Turkuvaz Grubu’na iki yılda 10 milyar 724 bin TL’lik ihale verdi.

 İktidara yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Grubu, kayyum atanan Van Büyükşehir Belediyesi’nden 2 yılda 4 ihaleden toplam 10 milyar 724 bin lira aldı.

KAYYUM ERDOĞAN TARAFINDAN 2022 YILINDA ATANDI

2019 yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediyesi’ni HDP’nin adayı Bedia Özgökçe Ertan kazandı. Ancak Ertan hakkında soruşturma başlatıldı ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak Mehmet Emin Bilmez atandı. Bilmez, 11 Mayıs 2022’de görevinden alındı. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Van Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili görevine Ozan Balcı getirildi. Balcı, geldikten sonra yapılan ihaleler tartışma konusu olurken, bu süreçte Sabah, Atv, Ahaber’in de içinde bulunduğu Turkuvaz Medya belediyeden milyarlık ihaleler aldı.

ANA OKUL KİTAPLARI İÇİN TURKUVAZ’A 7.8 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

Halk Tv’nin haberine göre kayyumun yönettiği Van Büyükşehir Belediyesi 24 Ekim 2022 tarihinde ana okul öğrencileri için kitap alım ihalesi düzenledi. Bu ihale yandaş Turkuvaz Grubu’na verildi. Bu ihaleden Turkuvaz medya toplamda 7 milyon 874 bin TL para kazandı. Kayyum döneminde iki sene üst üste belediyeden dört ayrı ihale alan Turkuvaz Grubu’nun belediyeye yaklaşık maliyeti ise 10 milyar 724 bin TL oldu.

İlginizi çekebilir