Kapatılan Zaman gazetesinin yazarları yeniden hakim karşısına çıktı

KHK ile kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarları Mümtaz’er Türköne, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Mehmet Özdemir, haklarında verilen ve istinaf mahkemesince onanan hükümlerin Yargıtay tarafından bozulması sonrası yeniden yargılanıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Mümtaz’er Türköne, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan avukatlarıyla katıldı.

Duruşmada, hakkında verilen karar Yargıtay tarafından bozulan ve dosyası birleşme talebiyle mahkemeye gönderilen yazar Ahmet Turan Alkan savunma yaptı.

Yazar Alkan, hayatı boyunca hiçbir terör örgütüne üye olmadığını belirterek, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasını istedi. Mahkeme heyeti, bozma ilamına uyulmasına karar verdi.

Duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile bağlanan Zaman’ın eski genel yayın yönetmeni ve yazarı Hüseyin Gülerce’nin de ifadesine başvuruldu.

Tanık Gülerce, yazar Şahin Alpay’ı yakından tanıdığını, talimatla köşe yazısı yazacak biri olmadığını söyleyerek, diğer sanıklar hakkında da aynı görüşlere sahip olduğunu söyledi.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirleriyle gazeteci Mehmet Özdemir hakkındaki yakalama kararının devamına hükmetti.

Dava dosyasının esas hakkındaki mütalaa için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

/Kronos/

İlginizi çekebilir