Kanimasi Müdürü Serbest Sabri: Çatışmaların durması için Bağdat devreye girmeli

Duhok’un Amedi ilçesine bağlı Şeladize ve Kanimasi kasabaları kırsalında Türk ordusu ile PKK gerillaları arasındaki çatışmalar devem ediyor. Kanimasi Kasabası Müdürü Serbest Sabri, çatışmalar nedeniyle bölgede 5 köyün boşaldığını söyledi.

Türk ordusunun 23 Nisan’da Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan’da PKK’ye karşı başlattığı “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım” operasyonu devam ediyor.

Rûdaw’ın haberine göre, Türk ordusu dün akşamdan beri Dereluk ve Şeladize kırsalındaki Kure Jahro dağı ile Kanimasi’deki Kêste tepesini üç defa bombaladı.

Bombalanan bölgelerin yerleşim yerlerine yakın olduğunu kaydeden rudaw, Türk ordusu tarafından atılan havan toplarının Hiror köyü çevresine düştüğünü, Qumriyê ve Brifka köyü kırsalında 3 günden bu yanadır çıkan yangının ise hala devam ettiğini aktardı.

Sabri: Bağdat devreye girmeli

Rûdaw’a konuşan Kanimasi Kasabası Müdürü Serbest Sabri, bölgede çatışmaların aralıklarla devam ettiğini belirterek, “Ore köyü yolu kapalıydı, bir haftadır vatandaşlarımız gidip gelemiyordu. Bu nedenle Bedêhî köytü üzerinden alternatif bir açtık. Ore’de şu ana kadar da 23 aile var ve köylüler köyü boşaltmamakta direniyor” dedi.

Duhok Valiliği’nin yardımı ile çatışma bölgesinde bulunan köylere insani yardım ulaştırdıklarını anlatan Sabri, Kêste, Hristiyan Çêlka, Edinê, Deşêş ve Serero köylerinin boşaldığını söyledi.

Serbest Sabri, “Türk askerlerinin ilerlemesini durdurmak için bölgeye gelen Irak Sınır Muhafızları 4 noktada konumlanmış. Fakat bu operasyon ve çatışmaların bitirilmesi için Bağdat devreye girmeli” diye konuştu.

Bombardıman ve çatışmalar nedeniyle şu ana kadar 5 bin dönümden fazla ekili arazinin kül olduğunu dile getiren Kanimasi Kasabası Müdürü, zarar ve ziyanın araştırılması için komisyon kurduklarını ifade etti.

İlginizi çekebilir