Kanada Facebook ve Google’dan haber paylaşımlarında ücret alacak

Avustralya’nın ardından Kanada da ülkenin medya şirketlerinin ürettiği haberler için sosyal paylaşım sitesi Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin ödeme yapmasını zorunlu kılacağını açıkladı.

Facebook, teknoloji devlerinin Avustralya medya şirketlerinin ürettiği haberler için ödeme yapmasını zorunlu kılan yasa tasarısı nedeniyle Avustralyalıların platformdaki haberleri paylaşmalarını kısa süre önce engellemişti.

Birkaç ay içinde kamuoyu ile paylaşılacak yasa tasarısına öncülük eden Kanada Miras Bakanı Steven Guilbeault, ‘bu mücadelede’ Kanada’nın en ön safta olduğunu ve yasayı geçiren ilk ülkelerden biri olacaklarını açıkladı.

Geçen sene Kanada’nın medya kurumları hükümet desteği olmaması durumunda piyasanın iflasa sürükleneceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Yapılan açıklamada Avustralya’daki gibi bir politikanın yürütülmesinin yılda 620 milyon Kanada doları kazanılmasını sağlayacağı bunun olmaması durumunda ise yazılı basındaki 3 bin yüz gazeteciden 700’ünün işten çıkarılabileceği belirtilmişti.

Kanada’nın Avustralya gibi bir politika izlemesi durumunda Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin basın organları ile anlaşmaya gitmeleri bekleniyor.

Ottawa yönetiminin önündeki diğer bir seçenek de Fransa örneği. Paris yönetimi teknoloji platformlarının basın organlarıyla toplantılar yapmasını zorunlu kılmış ve haber kullanımı konusundaki ücretlerin bu sırada belirlenmesini istemişti.

/Euronews/

İlginizi çekebilir