Kamuoyu anketine göre Amerikalılar için en büyük tehdit Çin

ABD’de yayınlanan bir anket, ülkede Çin tehdidine ilişkin endişenin giderek arttığını ortaya koydu.

Ronald Reagan Enstitüsü tarafından her yıl yapılan “Ulusal Savunma” anketine katılanların yüzde 75’i Çin’i “düşman” olarak gördüğünü söyledi. Bu oran 2021’de yaklaşık yüzde 65, 2018’de ise yüzde 55’ti.

Ankete katılanların çoğunluğu Çin’i ABD için en büyük tehdit oluşturan ülke olarak görürken, yüzde 70 Çin’in önümüzdeki beş yıl içinde Tayvan’ı işgal etme ihtimalinden endişe duyuyor.

Benzer haberler

Prof. Dr. Naci Görür, Erzincan-Bingöl fayı için uyardı:…

Almanya’nın telefon operatörlerinden Deutsche Telekom:…

ABD’nin Tayvan yakınlarındaki askeri varlığını arttırarak ve adaya daha fazla silah satarak Çin’in Tayvan’ı işgal etmesini caydırmaya yönelik politikaları ise kamuoyu nezdinde karşılık bulmuyor. Ankete katılanların yüzde 54’ü ABD’nin Çin ile ilişkilerini yönetmek için “net bir stratejisi” olmadığını düşünüyor.

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda ise yüzde 43’lük bir kesim ABD birliklerinin Tayvan’ı savunmak için görevlendirilmesini destekleyeceğini söylerken, yaklaşık yüzde 36 asker gönderilmesine karşı çıkacağını dile getiriyor.

ABD’de halkın orduya olan güveni ise azalıyor. 2018’de ankete katılanların yüze 70’i orduya “büyük ölçüde” güven duyduğunu söylerken, bu yıl bu oranın yüzde 48’e düşmesi dikkat çekiyor.

/VOA/
İlginizi çekebilir