Kahta’da CHP konvoyuna saldırı: Kılıçdaroğlu programını iptal etti

Maraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’ın Kahta ilçesine bayram ziyareti için için yola çıkan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konvoyu ilçe girişinde bir grubun saldırısına uğrayınca programını son dakikada iptal etti.

Kılıçdaroğlu’na karşı Adıyaman merkezdeki mezarlıkta başlayan ardından türbe ziyaretinde de devam eden sözlü saldırıya bugün bir yenisi daha eklendi. CHP konvoyu, Kahta’da saldırıya uğradı.

CHP liderinin saat 16.00’da Yüzüncü Yıl Parkı’nda halkla buluşması planlanmıştı. Programdan saatler önce binlerce kişi alanda buluştu. Saatler ilerlemesine rağmen Kılıçdaroğlu gelmeyince vatandaşlar şehrin girişine doğru yürüyüşe geçti. Yolda AKP ilçe teşkilatı önünde karşı karşıya gelen HDP’li ve AKP’li gruplar arasında kısa süreli gerginlik çıktı.

Benzer haberler

Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma…

Almanya’da aşırı sağcılık ve demokrasi karşıtlığında…

AKP’liler, HDP’lilerin “Patates soğan güle güle Erdoğan” sloganına “Allahuekber” diyerek karşılık verdi. Daha sonra vatandaşlar Kılıçdaroğlu’nu karşılamak için yeniden Yüzüncü Yıl Parkı’na gitti. Fakat Kahta’ya girmek üzere olan Kılıçdaroğlu’nun konvoyunda önde bulunan araçlara, ilçe girişindeki AKP binası önünde taşlarla saldırı düzenlendi. CHP fotoğraf servisi ve ANKA haber ajansı çalışanları da saldırıdan etkilendi.

Diken’in edindiği bilgiye göre aracı geride bulunan ve saldırıdan etkilenmeyen Kılıçdaroğlu, geldiği ilçe girişinden alana girmeden Ankara’ya geri dönme kararı aldı. Bunun üzerine alanda bekleyen binlerce kişiye Kılıçdaroğlu’nun bir görüşmesi nedeniyle Kahta’daki programını ertelendiği bildirildi.

Alandakiler asıl gerekçeyi bildiği için “Yuhhh” diyerek saldırıya tepki gösterdi. Diken’in emniyet yetkilileri ve Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından edindiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu ‘seçime gölge düşürecek kanlı bir çatışmadan çekindiği için’ programı iptal etti.

/t24/

İlginizi çekebilir