Kahire’deki Gazze Zirvesi bir ilerleme sağlanamadan sona erdi

 Mısır’ın başkenti Kahire’de biraraya gelen Arap liderler, İsrail’in Gazze’ye bombardımanını kınadı. Zirveye katılan Avrupalı liderler de sivillerin korunması gerektiği vurgusu yaptı.

Zirveye İsrail ve üst düzey Amerikalı yetkililerin katılmamasıyla, zirveden, gerilimin yatıştırılması yönünde herhangi bir anlaşma çıkmadı. İsrail-Hamas savaşının giderek kızıştığı ve 2,3 milyon nüfuslu abluka altındaki Gazze’de yaşanan insani krize dair uluslararası endişelerin arttığı bir zamanda bölge ülkelerinin liderleri ve dışişleri bakanları Kahire’nin evsahipliğinde zirve düzenledi.

Benzer haberler

Zirvede söz alan Arap ülkelerinin liderleri, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve İsrail’in de Gazze’yi yoğun hava bombardımanıyla karşılık vermesi sonucu tekrar alevlenen ve on yıllardır devam eden şiddet dalgasının sona erdirilmesi çabalarına tekrar başlanması gerektiği mesajını verdi. Arap ve Müslüman ülkelerin temsilcileri İsrail’in saldırısının derhal sonlanması çağrısı yaparken, Batılı ülkelerin temsilcilerinin ise sivillere insani yardımlar gibi daha ılıman hedefleri dile getirdikleri gözlendi. İsrail’in bölgedeki en yakın müttefiki ve geçmişteki tüm barış çabalarında önemli rol üstlenmiş olan ABD zirveye, Kahire’deki büyükelçiliğinin maslahatgüzarını gönderdi. İsrail’inse hiçbir temsilcisi zirvede yer almadı.

/voa/

İlginizi çekebilir