Kadirov’dan sokağa çıkan göstericiler için “Kafalarına sıkın” talimatı iddiası

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramazan Kadirov’un, ülkedeki olası gösterilerde güvenlik güçlerine direnen kişiler için “vur emri” verdiği öne sürüldü.

Çeçen medyasında yer alan haberlere göre, pazartesi günü bölgesel hükümet toplantısında konuşan Kadirov, Çeçen yetkililerin herhangi bir göstericiyi “yakalamasını ve hapse atmasını” istedi

Konuyla ilgili konuşan üst düzey bir yetkili Kadirov’un toplantıda, “Ne yapacağınızı biliyorsunuz. Havaya üç el ateş edin. Bundan sonra da kanuna uymuyorsa, dördüncü eli kafasına sıkın” dediğini aktardı.

Çeçen yetkili Kadirov’un sözlerini “emir” diye niteledi.

Benzer haberler

Kadirov pazartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, genç Müslümanların yasaları delmekten kaçınmak için büyüklerinin tavsiyelerini dinlemesi gerektiğini söyledi.

Kadirov’un açıklamaları, Rusya’ya bağlı Dağıstan’da İsrail’den gelen bir uçağı hedef alan baskın girişiminin ardından geldi.

Pazar gecesi sosyal medyada İsrailli mültecilerin uçaklarla getirildiği iddiasısının ardından Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de binlerce kişi havaalanını basmış, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 20 kişi yaralanmıştı.

@ındpendend

İlginizi çekebilir