Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir’de kadınları 25 Kasım’da alanlara çıkmaya çağırdı

İZMİR- KGB İzmir 25 Kasım öncesi kadınları alanlara çağırdığı açıklamada buluştu. 
Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününa ilişkin Karşıyaka İskele karşısında basın açıklaması düzenledi.
Açıklamada ‘’Kadın mücadelesi her yerde” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” yazılı pankartlar taşınırken “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” “Jin jiyan azadi” “Kadınlar birlikte birlikte güçlü” “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı. Basın açıklamasını ise Deniz Uslu okudu.
Erkek egemen bakış açısı kadınların yaşamını etkiliyor 
25 Kasım’a savaş, sömürü ve şiddetle yaklaşıldığını belirten Uslu, kadınların hayatının erkek egemen bakış açısıyla kuşatıldığını, şiddettin,katliamın, sömürünün yanında ekonomik krizle çembere alındığını söyledi. Bunların karşısında durmadan direndiklerini vurgulayan Uslu, “Ne yasak, ne gözaltı, ne şiddet kadınları sokaktan geri çekemedi, çekemeyecek. İşte burada 1960’ın diktatörü tarafından katledilen Mirabel Kardeşlerden bugüne mücadele günü ilan ettiğimiz bir direnişle bulunuyoruz. Tarihimiz direniş, tarihimiz başkaldırılarla dolu ve bu direnişi tek bir kadın katledilmeyene, şiddete uğramayana kadar, eşit ve sömürüsüz bir dünyayı yaratana kadar soluksuz sürdüreceğiz” dedi.
Kadın devrimini savunuyoruz 
AKP ve MHP iktidarının gitmekte olduğunu ve iktidarın gidişatını engellemek çabasıyla saldırdığını belirten Uslu her yeni günde birilerinin tutuklandığını ifade etti. Uslu şu sözleri söyledi:
“Bir bakıyoruz savaşın en kirli yöntemleriyle insanlık suçları işleniyor, durmuyorlar birden karşımıza beceremedikleri bir senaryo ile Taksim’de bir canlı bomba saldırısı ile çıkıyorlar. Birkaç gün sonra anlıyoruz ki bu seremoni kadınların canfeda savundukları kadın devrimi olan Rojava devrimine saldırı ile birebir alakalı. Savunduğumuz, uğruna mücadele ettiğimiz Kobane’yi hala düşürmeye çalışanlar bilsinler ki besledikleri DAİŞ çetelerinin düşüremedikleri Kobane’yi düşüremeyecekler” 
Direniş kadınlara umut veriyor
Seçim startına saldırganlıkla başlandığını söyleyen Uslu, “Cevabımız direnişimizi büyütmek olacak. Sadece Türkiye’de de değil. Kapitalizmin krizi ile dünyanın dört bir yanında kadınlar, işçiler, ezilenler, LGBTİ+’lar direnmeye devam ediyor. Yanı başımızda İran’da Jina Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından başlayan ve aylardır devam eden direnişin bizlere verdiği güçle umutla yürüyoruz. İran’da, Türkiye’de, Rojava’da kadınlar direniyor” ifadelerini kullandı.
Deniz, katledilen Nagihan Akarsel, Deniz Poyraz, Nevin Yıldırım, Gülistan Doku, Hande Kader, Pınar Gültekin, Jina Mahsa Amini’yi ve tutuklanan gazeteci Berivan Altan’ın kadınların yanında olduğunu söyledi.
Açıklamanın ardından performans gösterisi gerçekleştirdi. Gösteri sloganlarla sona erdi.
F. Funda Akbulut/ İzmir
İlginizi çekebilir