Kadınlar alanlarda: Rozaların, Sêvêlerin mücadelesi sürüyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla alanlara çıkan kadınlar, erkek-devlet şiddetine karşı mücadele kararlığını vurgulayarak, “Rozaların, Sêvêlerin mücadelesi sürüyor” dedi. 

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile emek ve meslek örgütleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında birçok kentte eylem ve etkinlik düzenledi. 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) ve Devrimci Sağlık-İş Sendikası (Dev Sağlık-İş) Ankara şubeleri, Ankara Üniversitesi (AÜ) İbn-i Sina Hastanesi’nde kadınlarla bir araya geldi. “Kreş haktır” yazılı pankartın asıldığı etkinlik, müzik dinletisiyle başladı. Etkinlikte, kadın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşadığı sorunlar ve talepleri konuşuldu.

 

ŞIRNAK  

 

Şırnak’ta TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir, Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın mezarını ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinde konuşan TJA aktivisti Emine İnan, “Büyük bir mücadele verdiler. Mücadele ve onurlu bir yolda yaşamını yitirdiler. Ne olursa olsun, onların mücadelesine sahip çıkacağız. Rozaların, Sêvêlerin mücadelesi sürüyor. Bizler bu mücadeleye sahip çıkacağız. Mücadele bayrağını yükselteceğiz” dedi. 

 

Daha sonra kent merkezinde bulunan kadın esnaflar ziyaret edildi. Valilik yasağı gerekçesiyle ziyareti engellemeye çalışan polis, kadınları çembere aldı. Polis engelini tanımayan kadınlar, esnaf ziyaretini sürdürerek, karanfil dağıttı. 

 

ADANA 

 

Adana’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde müzik dinletisi düzenlendi. Salona, “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” yazılı pankart asıldı. Etkinlikte konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, kadınların her alanda şiddete maruz kaldığını belirterek, tüm baskı ve saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. Kadınların 8 Mart mücadelesini konu alan bir sinevizyon gösteriminin ardından etkinlik, Koma Ş. Azadi’nin seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi. 

 

MERSİN

 

Mersin’de HDP Tarsus İlçe Örgütü binasında dengbêj dinletisi düzenlendi. “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” yazılı pankartın asıldığı etkinlikte konuşan HDP  Parti Meclisi (PM) üyesi Seher Kadiroğlu, binlerce yıldır erkek ve devlet baskısı altında olan kadınların kendi hakları için büyük bedeller ödeyerek kazanımlar elde ettiğini ifade etti. Kadiroğlu, “Fabrikalarda bedenleri yakılan kadınlardan miras aldığımız direnişle bugün cins mücadelemiz devam ediyor. Kürt kadınları olarak evin içinden iş yerlerine, sokağa, siyaset alanına kadar mücadele ettik ve kazanımlarımız Rojava’da bir kadın devrimine dönüştü. Kadın katliamları, tecavüzleri, tacizleri ve erkek devlet baskısına baş eğmedik eğmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Konuşma ardından sahne alan dengbêj kadınlar, klamlar seslendirdi. 

 

ANTALYA 

 

Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar, tutuklu kadınlara dayanışma kartı gönderdi. Güllük PTT’si önünde bir araya gelen kadınlar, burada kısa bir açıklama yaptı. Antalya Kadın Platformu üyesi Gülçin Akça, 8 Mart’ın önemine değinerek, “Dünyanın dört bir yanında, her dilden, her renkten kadınlar olarak  meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten ve her yerden sesleniyoruz. Umudumuzu, heyecanımızı, öfkemizi, neşemizi, özlemlerimizi, kahkahalarımızı içimize gömmüyoruz. Sözümüzü çoğaltarak haykırıyoruz. Eşit, özgür ve sömürüsüz bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar olarak kendi sözümüzü söylemek için umut ve güven dolu onurlu bir gelecek kurmak için tüm kadınları 8 Mart’ta saat 18.15’de Attalos Heykeli önüne bekliyoruz” çağrısında bulundu. 

 

Açıklama sonrası kadınlar postaneye geçerek, tutuklu kadınlara dayanışma kartı attı. 

 

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in katılımıyla Kayapınar ilçesine bağlı Pirinçlik Mahallesi’nde, HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın katılımıyla Dicle’nin Kocalan Mahallesi’nde kadın buluşması gerçekleştirildi. Çok sayıda kadının yöresel kıyafetleriyle katıldığı etkinliklerde halaylar çekildi. Etkinliklerde, 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge katılım çağrısı yapıldı. 

VAN 

Van’nın İpekyolu ilçesine bağlı Alipaşa Mahallesi’nde kadın buluşması gerçekleştirildi. Buluşmada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “Dünyanın neresinde olursa olsun, kadının gözyaşı, direnişi, mücadelesi aynıdır. Bugün eril zihniyete karşı bir mücadele yürütüyoruz. Bundan kaynaklı kadınlar 8 Mart’ı talepleri, gelecekleri ve özgürlüğü için direniş ve isyanla kutluyor” diye konuştu. 

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride dikkati çeken Orhan, “Sadece İmralı’da değil, bugün bütün cezaevlerinde bir tecrit var. İnsanlar çıplak aramaya maruz bırakılıyor. Yüzlerce kadın cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldı ve çıplak aramayı teşhir eden kadınlara ‘namussuz’ denildi. AKP, bütün yanlış politikalarını, tecridi sürdürerek yürütmeye çalışıyor. Bugün Türkiye’de herkesin yaşamı üzerinde bir tecrit politikası söz konusu” ifadelerini kullandı. 

 

Buluşmada kadınlara karanfil ile mor-beyaz tülbentler dağıtıldı.  

 

MARDİN 

Tevgera Jinen Azad (TJA), 8 Mart eylemleri kapsamında Mardin Kızıltepe’de bulunan Sakine Cansız parkı’nda mor zincir oluşturup katledilen kadınların fotoğraflarını açmak istedi.  Eylem öncesi parkın çevresini ablukaya alan polis eyleme izin vermeyerek kadınları parktan çıkardı. Kadınlarla tartışan polis amiri “Burada terör propagandasına izin vermeyeceğiz” diyerek katledilen kadınların fotoğraflarına el koydu.

TJA aktivisti Gülizar İpek eylemin engellenmesine tepki göstererek, “8 Mart bütün dünyada anılan bir gün. Biz bugün 8 Mart eylemleri kapsamında katledilen kadınları anmak için bir araya geldik. Ancak onlar bizim çalışmalarımızı terör çalışması olarak görüyor. Kadın katliamlarını kınamak ne zamandan beri terör propagandası oldu.  Küçük bir eylemimize dahi yüzlerce polis geliyor. Açıklama yapmak, eylem yapmak bizim en doğal hakkımız. Ancak bugün yasaklardan söz ediliyor” dedi. 

Öte yandan Mazıdağı, Midyat ve Savur ilçelerinde de çalışmalar yürütüldü. Mazidağı’nın Barman köyünde kadınlarla bir araya gelen TJA’lılara Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ebru Günay da katıldı. Kadınlara karanfil ve broşür dağıtılırken, “Jin, jiyan, azadî” sloganları eşliğinde halaylar çekildi.

Midyat’ta ise tekstil çalışanı kadınlar ziyaret edildi. Tekstil ziyaretinin ardından Süryani Kadınlar Derneği’ne geçen TJA’lılar, burada kadınların mücadelesi ve kadın katliamlarına ilişkin tartışmalar yürüttü. 

BATMAN

Batman’da ise HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca, görevden alınarak yerine kayyım atanan Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Bekirhan Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, TJA aktivistleri ve HDP Kadın Meclisi üyeleri Bekirhan (Kaniya Hêne) beldesinde kadın buluşması gerçekleştirdi. Burada kadınlar tarafından “Jin jiyan azadî” sloganları ile karşılanan heyet daha sonra kadınları dinledi.

Kadınların taleplerini dinleyen heyet adına konuşan HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca, kadınların göç birliği oluşturarak eril zihniyete karşı mücadele yürütmesi gerektiğini belirterek, “Kadınların yaşamın her yerinde psikolojik ve fiziki şiddete maruz kaldığı bir gerçek var ortada. Bunun önüne geçmek için mücadele yürüten kadınlar sürekli eril zihniyetin hedefinde oldu. Olmaya da devam ediyor. Sürekli bir gözaltı ve tutuklama ile karşı karşıya kalan kadınlar geri adım atmıyor. Her zaman alanlarda eril zihniyete karış direniyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından heyet buluşmaya gelen kadınlara karanfil ve broşür dağıttı. Kadın buluşması atılan zılgıt ve alkışlar eşliğinde son buldu.

3 KENTTE KARANFİL DAĞITIMI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ile HDP  Hakkari İl Örgütü Kadın Meclisi üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Çığlı (Aşutê) köyünde kadınlarla bir araya geldi. Kadınlar, köyde ev ev dolaşarak kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle karanfil dağıttı.

Kadınların yoğun coşkusuyla karşılaşan HDP’liler, ev ziyaretlerinde dayanışma mesajı verdi.

Öte yandan Ağrı’da HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve HDP Ağrı Kadın Meclisi üyeleri ile Muş’ta HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ile partili kadınlar da kent merkezinde  karanfil dağıtarak 8 Mart’ı kutladı. Ziyaretlerde kadınların yaşadığı sorunlar da dinlendi.

/MA/

İlginizi çekebilir