Joe Biden, Tulsa katliamının yıl dönümü vesilesiyle şehre giden ilk ABD Başkanı oldu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Tulsa Katliamı’nın 100’üncü yıl dönümünde Oklahoma eyaletine giderek, bu şehre kurbanları anmak için ziyaret gerçekleştiren ilk ABD Başkanı oldu.

Biden yaptığı açıklamada ülkedeki sistematik ırkçılığın kökünün kazınması çağrısı yaptı.

“Tüm Amerikan halkını ülkemizdeki ırkçı terörün derin kökleri üzerinde düşünmeye ve ülkemizde sistematik ırkçılığın kökünün kazınması için çalışmaya davet ediyorum” diyen Biden, olayın telafisinin imkansız olduğunun altını çizerek, bölgedeki siyahi halkın yaşadığı kültürel ve ekonomik zorlukların nesilden nesle aktarıldığını kaydetti.

Biden, hükümetinin ırk eşitliği konusunda adımlar atmaya hazır olduğunu belirterek, “Tulsa’da yaşananlardan doğan korku ve acı bugün hala hissediliyor” dedi.

Tulsa şehrinde ne olmuştu?

1921’de yaşanan ırkçı olaylarda silahlı beyaz gruplar siyahlara saldırmış ve 300’e yakın siyahi hayatını kaybetmişti.

Şehrin Greenwood kasabasında meydana gelen katliam Amerikan ırkçılık tarihindeki en kötü olay olarak kayıtlara geçti. Burada yaklaşık 10 bin siyahi yaşıyordu ve kamusal alanda ırklar arası ayrım söz konusuydu. Burası siyahilerin kendilerine ait sinemaları, manavları dükkanları, gece kulüpleri ve hatta iki gazete ile yerel temsilcileri bile olan adeta şehir içinde bir şehir gibiydi.

Tulsa aynı zamanda eyaletteki en büyük ikinci şehirdi ve o dönem ‘siyahların Wall Street’i olarak anılıyordu çünkü burada yaşayanlar ülkedeki en varlıklı siyahilerdi.

16 saat süren yağmada hem siyahiler öldürüldü hem de malları gasp edilerek, evleri yakıldı.

Önce resmi kayıtlara 23 siyah ve 16 beyaz kişinin öldüğü yazıldı ancak daha sonra yapılan soruşturmalar ile en az 300 kişinin hayatını kaybettiği ve 800 kişinin de hastaneye kaldırıldığı anlaşıldı.

Toplamda bin 256 ev alevler içinde kül olurken olayın kurbanlarına da gerekli tazminatlar ödenmedi.

/euronews/

İlginizi çekebilir