Japonya’dan Hamas’a yaptırım kararı; biri Türk vatandaşı 9 kişinin mal varlığı donduruldu

  Japonya, Hamas’ın üyeleri de dâhil olmak üzere dokuz kişinin ve ilgili bir şirketin mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

 

Yaptırım uygulanan kişiler Hamas için bağış toplamakla suçlanıyor. Dışişleri Bakanlığı, dokuz kişinin uyruklarının Filistinli, Sudanlı, Mısırlı ve Ürdünlü olduğunu, onlardan birinin Türkiye ve Ürdün çifte vatandaşı olduğunu kaydetti. Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, Japonya’nın “terörizme fon sağlanmasıyla mücadele açısından” ilave yaptırımlar uygulamayı değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

Benzer haberler

Davutoğlu: İlk genel seçimde cumhurbaşkanı adayı olacağım

Rojava: Uluslararası Koalisyon ve SDG ortak tatbikat…

Yürürlüğe giren tedbirler, ABD’nin ekim ayı ortasında şahıslara ve firmaya uyguladığı benzer yaptırımları takip ediyor. ABD Hazine Bakanlığı’na göre yaptırım uygulanan bu kişiler “Hamas’ın kilit üyeleri, operatörleri ve finansal kolaylaştırıcıları.” Dışişleri Bakanı, Orta Doğu turuna çıkıyor Bu arada Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, bu hafta içinde İsrail’i ve Orta Doğu’daki diğer ülkeleri ziyaret edeceğini söyledi. Kamikawa, Gazze savaşı konusunda “İlgili ülkelerle iletişim kuracağım ve durumu iyileştirmek için diplomatik çabalarımızı sürdüreceğim. Şu anda en önemli öncelik insani koşulların iyileştirilmesidir” dedi.

Bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, Kamikawa’nın Ürdün’ü de ziyaret etmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldığını kaydetti. Bu, çatışmaların başlamasından bu yana bir Japon bakan tarafından gerçekleştirilen ilk kez İsrail’i ziyareti olacak. Eylül ayında göreve başlayan Kamikawa, bölgedeki istikrarın ham petrol ithalatına büyük ölçüde bağımlı olan Japonya için hayati önem taşıdığını söyledi. Japonya, şu ana kadar Gazze Şeridi’ne 10 milyon dolarlık acil insani yardım sağlama sözü verdi.

/euronews/

İlginizi çekebilir