Japonya depremi: 13 kişi öldü, evlerini terk eden binlerce kişi geceyi barınma merkezlerinde geçiriyor

Japonya’nın batı kıyıları 7,6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA), sahil kentleri Ishikawa, Niigata ve Toyama için büyük tsunami uyarısında bulundu. Tsunami dalgalarının büyüklüğüne ilişkin uyarı zaman içerisinde düşürülse de binlerce kişi evlerini tahliye etti ve geceyi geçici barınma merkezlerinde geçiriyor.

Depremde bazı konutların çöktüğü ve enkaz altında kalanların olduğu biliniyor.

Kyodo haber ajansı 13 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yerel saatle 16.00’da meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 3 ile 6,1 arasında değişen 60 kadar artçı sarsıntı yaşandı.

Deprem, Wajima’ya 500 km uzaklıktaki Tokyo’dan da hissedildi.

Ishikawa ve Toyama’da deprem nedeniyle elektrik kesildi.

Çöken binalara ilişkin çok sayıda bildirim olduğunu belirten Hayashi, yetkililerin hasarla ilgili bilgi toplamaya devam ettiğini vurguladı.

Depremi hemen ardından Ishikawa bölgesinin kıyı kesimindeki Noto Yarımadası’nda yaşayanlara “acilen yüksek yerlere gitmeleri” çağrısı yapıldı.

NHK kanalındaki yayında büyük harflerle “TAHLİYE EDİN” yazısı yazıldı ve bölge sakinleri kış koşullarına rağmen daha yüksek yerlere kaçmaya çağrıldı.

İlerleyen saatlerde Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) tsunami uyarısının derecesini düşürdü ve en fazla bir metreyi bulan dalgaların beklendiğini açıkladı. İlk uyarıda dalgaların beş metreyi bulabileceği belirtilmişti.

Rusya da Uzak Doğu şehirleri Vladivostok ve Nahodka için tsunami uyarısında bulundu.

Reuters’ın aktardığına göre, JMA yetkilisi Toshihiro Shimoyama, gelecek günlerde daha güçlü depremlerin olabileceği konusunda uyardı.

Süren artçı depremler nedeniyle evlerine girmekten korkan binlerce kişinin geceyi geçici barınak haline getirilen yerlerde ya da dışarıda, sıfır derecenin altındaki soğukta geçirdiği belirtiliyor.

BBC

İlginizi çekebilir