Japon sağlık timi Antep’te sahra hastanesi kurdu

Merkez Üssü Kahramanmaraş olan depremde hasar gören yapılardan biri de Gaziantep’in Oğuzeli ilçesindeki devlet hastanesiydi. Deprem sonrası hasar gören bina tahliye edilirken Japon Sağlık Timi tarafından, kent merkezindeki bir okulun bahçesine sahra hastanesi kuruldu.

14 hekim, 29 hemşire, 5 eczacı ve çok sayıda teknisyen ile lojistik birimden oluşan 70 kişilik sağlık timi, ilçede sahra hastanesi kurarak tedaviye başladı. İçerisinde ameliyat ve yoğun bakım ünitelerinin de olduğu sahra hastanesi, depremzedelere ve diğer ilçe halkına sağlık hizmeti veriyor.

VOA Türkçe ‘ye konuşan Japon Sağlık Timi Başkanı Takeshi İshihara, Türkiye’nin 4’üncü seviye uluslararası yardım çağrısının ardından sağlık ve kurtarma olmak üzere 2 ekip olarak Türkiye’ye geldiklerini belirtti.
Kurtarma ekibinin Kahramanmaraş’a gittiğini sağlık timi olarak ise Oğuzeli ilçesinde sahra hastanesi kurduklarını vurgulayan İshihara, “Burada kurduğumuz sahra hastanesindeki ekibimiz çok tecrübeli ve kaliteli kadrolardan oluşuyor. Buradaki yerel halka muayene ve ayakta tedavi hizmeti veriyoruz, hem de ameliyat ve sonrasında yatış işlemi gerçekleştirebiliyoruz’’ dedi.

VOA Türkçe ’ye Oğuzeli Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat Özdemir ise deprem sonrası hasar gören hastaneyi tahliye ederek Japon Sağlık Timi tarafından kurulan sahra hastanesinde ortak hizmet verdiklerini belirterek, gelen profesyonel ekibe teşekkür etti.

 

/voa/

İlginizi çekebilir