İzmir’de yakılarak öldürülen üç Suriyeli işçi mezarı başında anıldı

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, Güzelbahçe’de yakılarak katledilen Suriyeli işçileri anarak, “İnsanlığa karşı işlenen bu suçları unutmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, Güzelbahçe’de yakılarak katledilen Suriyeli göçmen işçiler Ahmed El Ali, Memun En Nebhan ve Muhammed El Hüseyin El Abdo El Biş’i andı. Göçmen işçilerin mezar taşı olmayan mezarları başında gerçekleşen anmada, “Hepimiz mülteciyiz, ırkçılığa hayır” yazılı pankart taşındı. Anmada platform adına yapılan açıklamanın Türkçesini Meral Kaban, Arapçasını ise Taha El Gazi okudu. Açıklamada mülteci işçilerin yakılarak katledildiği haberinin insan hakları kurumlarına bir ay gecikmeli geldiği hatırlatılarak, bu durumun düşündürücü olduğu belirtildi.

‘BİR AN ÖNCE DAVA AÇILMASINI ISRARLA TALEP EDİYORUZ’

Benzer haberler

Olayın tasarlanarak ırkçı saikle işlendiğinin ortada olduğu vurgulanan açıklamada, kamuoyunda ise kişinin akli dengesinin bozuk olduğu, Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saikle cinayet işlemediği gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığına işaret edildi. Açıklamada, “Bu durumun ırkçı saikle işlenen cinayetin örtbas edilmesine yönelik olduğunu değerlendirmekteyiz. Bugün, aradan bir yıl geçtikten sonra davanın şu an soruşturma aşamasının devam etmekte olduğu, henüz iddianamenin hazırlanmadığı haberini de aldık. Yerinden, yurdundan edilip bambaşka bir ülkede yaşamak zorunda kalan, ekmek parası kazanmak için çabalayan bu üç masum insan adına, aileleri adına ve vicdanlı tüm insanlar adına soruşturmanın bir an önce sonlandırılıp dava açılmasını ısrarla talep ediyoruz” denildi.

‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLARI UNUTMAYACAĞIZ’

Bugün, ırkçılığın en büyük hedefi olan mültecilere yönelik saldırıları ve ayrımcılığı dile getirmek üzere platform olarak katledilenlerin mezarları başında bir araya geldikleri de belirtilen açıklamada, “Platform olarak bizler, dünya ve ülkemiz deneyiminde mültecilere yönelik saldırıların esas kaynağının, ırkçı-milliyetçi zihniyet ve politikalar olduğunun, bu zihniyetin tüm dünyada egemenler tarafından beslendiğinin farkındayız. Tam da bu nedenle bu üç kişi için adaletin hemen sağlanması herkes için en önemli insanlık görevidir. Bugün, burada Güzelbahçe’de hayatını kaybeden kardeşlerimiz kadar dünyanın başka yerlerinde de hayatını kaybeden mazlumları rahmetle anıyor, insanlığa karşı işlenen bu suçları unutmayacağımızı ve unutturmamak için de elimizden geleni yapacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir