İzmir’de kadınlar alanlardaydı

İZMİR – İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen  yürüyüşü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Sevinç Pastanesi önünden başladı.
“Eşitlik özgürlük laiklik için ayaktayız” yazılı pankartın taşındığı eylemde kadınlar “Jin jiyan azadî”, “Özsavunma haktır yargılanamaz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “ Bijî berxwedana jinan” sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da katıldı.
Basın metninin Kürtçesini Emine Bozdağ, Türkçesini Aylin Aker okudu.
Kadınlar şiddet dolu birlikteliklere mahkum ediliyor
Tüm dünyada kadına yönelik şiddetin devlet şiddetiyle iç içe geçtiği belirtilen açıklamada, Türkiye’de de şiddetin devlet tarafından örgütlendiği ifade edildi.
Kadın cinayetlerinin sürekli arttığına dikkat çekildi ve “İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, nafaka hakkının kısıtlanmak istenmesi, boşanmalara arabuluculuk uygulamaları, şiddet faillerine cezasızlık politikası ve iyi hal indirimleriyle kadına yönelik erkek şiddetini ve kadın katliamlarını körüklüyor. Artan enflasyon, her gün her şeye gelen zamlar bir yandan yoksulluğu, diğer yandan kadınların ev içi yüklerini artırıyor. Artan yoksulluk ise kadınlara fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet olarak dönüyor.  Kadınlar şiddet dolu birlikteliklere mahkum edilirken, kadın cinayetleri artıyor” ifadeleri kullanıldı.
Kadınlar geçinemiyor
Kadınların geçinemediği ve sağlıklı yaşayamadığı kaydedilen açıklamada, kadınların ucuz ve güvencesiz işlerde çalıştığı dile getirilerek şunlar belirtildi:

”Tek adam rejimi kaybettiğini gördükçe savaş politikalarına sarılıyor. Savaş politikaları en çok kadın ve çocukları hedef alıyor. Mülteci kadınlar vahşi koşullarda çalışmak zorunda bırakılıyor. Siyasiler tarafın sistematik şekilde hakarete uğruyor ve taciz ediliyor. Kürt kadınlar hedefe konuluyor, özgür basın emekçisi Nagehan Akarsel, Deniz Poyraz başta olmak üzere kadınlar katlediliyor. Seçim politikalarının bir parçası olarak halkların üzerine bomba yağdırılıp toplum terörize ediliyor. Bu savaşta yine en çok kadın ve çocuklar zarar görüyor.” 

Benzer haberler

İran’da kameralı tesettür kontrolleri başlıyor

Ocak ayında 31 kadın, erkekler tarafından öldürüldü

Özgürlüğümüzü seçiyoruz 
Açıklamada, ekonomik kriz ve hoşnutsuzluk büyüdükçe tek adam rejiminin dinci, ırkçı, ayrımcı politikalara sarıldığı belirtilerek, “Baş örtüsü tartışmaları üzerinden kadınların anayasal hakları gasp edilmek isteniyor. Kutsal aile, dini değerler, gelenek görenek diyerek kadınlar ataerkiye mahkum ediliyor, LGBTİ+’lar hedefe konuyor. İstanbul Sözleşmesi’ni toplum ahlakı bahanesi ile fesheden siyasi iktidar LGBTİ+’ları geleceksizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, toplumsal dışlanmışlığa, nefret cinayeti kurbanı olmaya, intihara sürüklüyor. Bizi hapsetmek istedikleri cinsiyet kalıplarını, bizi içinde boğdukları o ataerkil aileyi reddediyoruz. Erkek egemen sistem için kârlı olanı değil, özgürlüğümüzü seçiyoruz” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi:
“Tek adam rejimi kaybettiğini gördükçe savaş politikalarına sarılıyor. Savaş politikaları en çok kadın ve çocukları hedef alıyor. Mülteci kadınlar vahşi koşullarda çalışmak zorunda bırakılıyor. Siyasiler tarafın sistematik şekilde hakarete uğruyor ve taciz ediliyor. Kürt kadınlar hedefe konuluyor, özgür basın emekçisi Nagehan Akarsel, Deniz Poyraz başta olmak üzere kadınlar katlediliyor. Seçim politikalarının bir parçası olarak halkların üzerine bomba yağdırılıp toplum terörize ediliyor. Bu savaşta yine en çok kadın ve çocuklar zarar görüyor.
Eşitlik ve özgürlük, laiklik ve barış  için örgütlü mücadele dışında bir seçeneğimiz yok. Bizi korkutmaya, sindirmeye, yaşamdan izole etmeye çalışanlara bir kez daha bu sokaklarda meydan okuyoruz. İran’da faşist molla rejimi tarafından Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesiyle başlayan özgürlük mücadelesiyle bir kez daha yükselen ve dünyanın her yerinde yankılanan sesi duyuyor ve büyütüyoruz ve bu 25 Kasım’da tekrar ediyoruz; Jin jiyan azadî.”
Açıklama sonrası kadınlar ,performans gösterisi gerçekleştirerek halaylar ve sloganlarla gece yürüyüşünü sonlandırdı.
F.Funda Akbulut /İzmir
İlginizi çekebilir