İzmir’de 3 mülteci işçiyi yakarak öldüren sanık 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanacak

İzmir’in Güzelbahçe ilçesindeki bir beton şirketinde çalışan Suriyeli 3 işçiyi yakarak katleden tutuklu sanık Kemal Korukmaz (41) hakkında hazırlanan iddianamede savcı, “tasarlayarak canavarca hisle yangın çıkarmak suretiyle öldürme” suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, “taksirle mala zarar vermek” suçundan ise 6 yıla kadar hapis isteminde bulundu. Sanığın, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden alınan raporunda cezai ehliyetinin de tam olduğu belirtildi.

Güzelbahçe’de Suriyeli inşaat işçileri 23 yaşındaki Mamoun al-Nabhan, 21 yaşındaki Ahmed Al-Ali ve 17 yaşındaki Muhammed el-Bish, 16 Kasım 2021’de kaldıkları evde gece uyku halindeyken yakılarak katledildi. İşçilerden Ahmed El Ali ve Muhammed El Hüseyin El Abdo 2 gün sonra, Memun En Nebhan ise 1 hafta sonra hayatını kaybetti. Ölen 3 işçini cenazeleri, yapılan otopsinin ardından toprağa verildi.

Soruşturma kapsamında yangından 14 gün sonra Seferihisar ilçesinde şans oyunları bayisi işleten bir çiftin para ve değerli eşyalarını gasbedip, bıçakla yaralayarak kaçan Kemal Korukmaz, polisteki ifadesinde, 3 kişinin yaşamını yitirdiği yangını, 5 litrelik benzin bidonu yanına alıp, odayı ateş vererek kendisinin çıkardığını söyledi. Korukmaz, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede hem yangın hem de gasp nedeniyle tutuklandı.

CAMİ TUVALETİNDE KIYAFET DEĞİŞTİRMİŞ

3 Suriyeli mülteci işçinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili savcılık, soruşturmasını tamamlayıp, iddianame hazırladı. DHA’da yer alana habere göre iddianamede, tanık olarak beyanlarına başvurulan iş yeri çalışanlarının, Korukmaz’ın daha önce işletmelerinde çalıştığını ve olay tarihinde de işletmeye geldiğini, tedirgin tavırlar sergilediğini ve aynı zamanda şüphelinin geldiği saate denk gelecek şekilde elektrik kesintisi olduğunu beyan etmeleri üzerine soruşturmanın genişletildiği belirtildi. İncelenen güvenlik kamerası kayıtlarına göre; Kemal Korukmaz’a ait aracın olay tarihi ve saatiyle uyuşur bir şekilde olay yeri civarında tespit edildiği, Korukmaz’ın, olay yerine yakın mesafedeki Hacı Yeniler Camii tuvaletinde kıyafet değiştirdiği, içeri girerken elinde ağır olduğu değerlendirilen çuval olduğu kaydedildi. Korukmaz’ın bu çuval ile dışarı çıktığı ve yangının başlamasından sonra ise elinde boş çuval ile tekrar aynı camii tuvaletine gelip, kıyafet değişikliği yapıp aracı ile uzaklaştığının tespit edildiği iddianamede yer aldı.

“JİTEM OPERASYONLARINA KATILDIM” SAVUNMASI

Kemal Korukmaz’ın 29 Kasım 2021 tarihinde başka bir mevkide yağma olayına karışması üzerine yakalandığı ve sorgusunda geçmiş dönemde bir cinayete karıştığını itiraft ettiği belirtilen iddianamede Korukmaz’ın ifadeleri de yer aldı. Korukmaz’ın askere gitmeden önce beton firmasında çalıştığını, kimi zaman sigortalarının yapıldığını, askerdeyken komutanı tarafından JİTEM’de görevlendirildiğini, birçok operasyona katıldığını söylediği de yer aldı. Korukmaz’ın askerden döndükten sonra aynı firmada ara ara çalışmaya devam ettiğini söylediği, sigortası yatırılmadığı için çalışmayı bıraktığını söylediği iddianamede yer aldı. Kemal Korukmaz, olay tarihinden 1 yıl kadar önce kapılarını açık bıraktığı arabasına sigara kutusu içerisinde notlar bırakılmaya başlandığını, bu notlarda ‘Vatana ne yapabilirsin, borcun henüz bitmedi’, ‘Göreve devam’ ve son olarak da ‘Göreve başla temizlik yap’ yazdığını ve son gelen nottan sonra temizlikten kastın Suriyeliler olduğunu düşünmeye başladığı yönünde ifade verdiği belirtildi.

Kemal Korukmaz’ın sorgusundan özetle, aracının arkasındaki 5 litrelik benzin bidonunu çuvala koyup bununla birlikte şantiye içerisinde bulunan Suriyelilerin kaldığı barakaya girdiği ve benzini odaya döktükten sonra bir bez parçasını benzine bulayıp kapıyı kapattığı, ardından da söz konusu bez parçasını tutuşturup kapı altından içeriye ittiği belirtildi. Yangın başladıktan sonra Korukmaz’ın olay yerinden ayrılıp tekrar cami tuvaletine gittiğini ve olay yerinde bıraktığı benzin bidonu nedeniyle yanında boş kalan çuvala montunu koyduktan sonra aracı ile olay yerinden uzaklaştığını söylediği de yine iddianamede yer buldu.

CEZAİ EHLİYETİ TAM ÇIKTI

İncelenen kamera kayıtlarında Kemal Korukmaz’ın şantiyeye geldiği sırada yangının çıkması anında elektriklerin şartel indirilerek kesilmesinin de olaya müdahaleyi ve görüntü alınmasını engellemek maksadıyla kendi tarafından yapıldığının değerlendirildiği, ancak elektrik panosu üzerinde vücut izi tespit edilemediği kaydedildi. Korukmaz’ın cezaevinden suçsuz olduğuna dair dilekçeler gönderdiği, bu dilekçelerde ailesinin kendisini istememesi nedeniyle gözaltında olayı kurgu olarak anlattığını söylediği belirtildi.

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından rapor aldırıldığı, sanığın üzerine atılı suçlarla alakalı olarak fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabildiği ve davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak veya kaldıracak düzeyde bir akıl hastalığının bulunmadığı, bu fiillere karşı ceza sorumluluğunun tam olduğunun oy birliğiyle karar verildiğine vurgu yapıldı.

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİSLE YARGILANACAK

Toplanan deliller ve alınan ifadeler ışığında savcı, Kemal Korukmaz’ın olay tarihinde bir yıllık süreye yayılan bir plan dahilinde 3 kişiyi konakladıkları şantiyedeki yapıyı uyudukları sırada ateşe vererek öldürme kastıyla yangın çıkardığını belirtti. Savcı, Korukmaz’ın 3 kişiyi canavarca hisle öldürdüğüne de kanaat getirdi. İddianamede Kemal Korukmaz için ‘tasarlayarak canavarca hisle yangın çıkarmak suretiyle öldürme’ suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Korukmaz’ın ayrıca taksirle yakarak mala zarar verme suçundan da 6 yıla kadar hapsi talep edildi. İddianame, İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Kaynak: evrensel

İlginizi çekebilir