İzmir Buca’da tutukluların başlattıkları açlık grevi 47 gündür devam ediyor

 İzmir Buca Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 tutuklunun başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi  47. gününe girdi.

Pişmanlık dayatması, baskı işkence, kötü muamele, tecavüz, tecrit, intihara sürüklenme ve hasta tutukluların yaşamlarını yitirmesiyle gündeme gelen cezaevlerinin baskılarına karşı İzmir Buca Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 tutuklunun başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 47 gündür devam ediyor.

İzmir Buca Kırıklar 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mahir Çakır, ailesi ile yaptığı görüşmede yaşadıkları hak ihlallerini ve buna neden olan idarenin uygulamalarını anlattı.

Cezaevin yeni atanan Ali Haydar Ak isimli müdürün göreve gelmesiyle birlikte baskıların arttığını diler getiren Çakır, ”her gün müdürün baskı, dayatma, hakaretlerine ve hak kısıtlamalarına maruz kalmaktayız” dedi.

Uygulamanın mevcut yasalara ve idari düzenlemelere dahi aykırı olduğunu söyleyen Çakır şöyle devam etti:

”En temel taleplerimiz bile karşılanmıyor. Hiçbir sosyal hak kullandırılmıyor. Koğuşlar arkadaşlarımızın iradesi dışında değiştiriliyor ve politik mahkum adli mahkumların ya da FETÖ davası sanıklarının arasına konuluyor…”

Baskıların son bulması için 9 maddelik talep ile açlık grevi başlattıklarını belirten Çakır ve cezaevi arkadaşları baskılar son buluncaya, sorunlar çözülünceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini belirtiyor.

Konuyla ilgili Nupel’e bilgi veren politik tutsak Mahir Çakır’ın aile yakınları, açlık grevindeki tutukluların hayatlarının tehlikede olduğuna dikkat çekti ve kamuoyundan duyarlılık gösterilmesini beklediklerini ifade etti…

İlginizi çekebilir