İsveç Başbakanı Kristersson: İsveç, Türkiye’ye vermiş olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “İsveç, Türkiye’ye terörle mücadelede vermiş olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir.” dedi.

Kristersson, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında bir konuşma yaptı.

Kristersson, şöyle dedi:

“Türkiye’ye yönelik güvenlik tehditlerine ve özellikle terörden gelen güvenlik tehditlerine odaklandık. Benim de buradaki mesajımı çok açık. İsveç şunu anlıyor, Türkiye’nin, PKK terör örgütüne karşı vermiş olduğu kanlı bir savaş var ve binlerce Türk de bu savaşın kurbanı olmak zorunda kaldı. Bunu anladığımızı belirtiyorum ve aslında İsveç’in Türkiye’ye terörizmle mücadelede yardım etmesini sağlamak istiyoruz. İsveç, PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ediyor AB de bir terör örgütü olarak kabul ediyor ve ABD’de de terör örgütü olarak kabul ediyor.

İsveç, Türkiye’ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir. Yani hem NATO üyesi olmadan önce vermiş olduğu taahhütleri yerine getirecektir ve ileride de bir müttefik olarak vereceği taahhütleri yerine getirecektir ve üçlü muhtırayı da tam olarak uygulayacağız yani İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü muhtırayı tam olarak uygulayacağız…”

/Ajans/

İlginizi çekebilir