İstinaf Şenyaşar davasında kararı bozdu: 2 dosya birleştirilmeli

İstinaf Mahkemesi, Şenyaşar ailesinin işyerlerine dönük saldırılara dair yerel mahkemenin verdiği kararı esastan bozdu.

İstinaf Mahkemesi, Şenyaşar ailesinin işyerlerine dönük saldırılara dair yerel mahkemenin verdiği kararı esastan bozdu. Fadıl Şenyaşar’a verilen cezayı az bulan mahkeme, işyeri ve hastane dosyalarının birlikte yürütülmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre, mahkeme, Adil Şenyaşar’ın canlı olarak Suruç Devlet Hastanesi’ne getirilip getirilmediğinin tespit edilerek, sanıklardan hangisinin eylemleri neticesinde maktul Adil Şenyaşar’ın vefat ettiğinin tespit edilmediği için, öncelikle birleşme kararı verilerek yargılamanın birlikte yürütülmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Mahkeme, sanık Mehmet Şimşek hakkında savunması alınmadan mahkumiyet kararı verilmesini hukuka aykırı buldu.

Benzer haberler

Şenyaşar ailesi iftarını ÖHD’liler ile birlikte açtı

Spectrum House raporu: Depremde açıklanan ölü ve yaralı…

Tüm sanıklar yönünden yüksek mahkemenin uygulamaları da nazara alınarak haksız tahrik hükümleri kurulduğunu belirten İstinaf, haksız tahrik hükmünün uygulamasında, eylemleri ile orantılı olarak asgari hadden uzaklaşılarak indirim yapılması yerine, fazladan 2/3 oranında indirim yapılması suretiyle sanık Fadıl Şenyaşar hakkında kasten öldürmeye teşebbüs suçları bakımından eksik ceza tayin edildiğini ileri sürdü. Mahkeme, buna etki ve tepkideki orantısızlığı gerekçe olarak gösterdi.

Katılan sanıklar Abdurrahman ve Mustafa Yıldız’ın maktul Adil Şenyaşar’a yönelik silahla basit yaralama suçundan, Mehmet Yıldız ve Mehmet Şimşek’in ise maktul Celal Şenyaşar’a yönelik olarak silahla basit yaralama eylemleri bakımından yaralanmanın niteliğinin tespit edilmeyerek, bu hususta Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmadan mahkemenin gerekçesinde lehe yorumlanmasını eksik inceleme olarak görerek hükmün bozulmasına karar verdi.

Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın üzerine atılı kasten adam öldürme suçunun vasıf ve mahiyetini göz önüne alan mahkeme, tutukluluk hallerinin devamına, tahliye taleplerinin ise reddine karar verdi. Mahkeme, “Bozma kararı yönünden ise, 5271 sayılı CMK’nın 286/1 maddesi gereğince kesin olmak üzere” oy birliği ile karar verdi.

Karara ilişkin konuşan ailenin avukatlarından Bülent Duran, istinaf kararının soruşturmanın ikiye ayrılmasının doğru olmadığını teyit ettiğini, bu anlamda kararın doğru olduğunu söyledi. Fadıl Şenayaşar’a eksik ceza verildiği ve aleyhe bozma durumuna değinen Duran, “Bunu kabul etmiyoruz. Görüntülerde de sabittir ki Fadıl Şenyaşar kardeşlerini koruyor. TCK 25’inci madde de ‘kendine ve yakınlarına gelebilecek saldırıyı bertaraf etmek gerektiren her eylem meşru müdafaadır ve beraat verilmesi gerekir’ der. İstinaf bu şekilde doğru karar vermemiştir. Beraat kararı verilmesi noktasında istinafın bozması gerekirken, Fadıl Şenyaşar kararı doğru değil. Bu da bize göre hukuka aykırıdır. Bu karar, 642 gündür Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesinin en büyük talebi olan Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılması noktasında hukuksuzluğun devam ettiğini gösteriyor. Kaygılarımız biraz daha arttı” dedi.

 

 

 

İlginizi çekebilir