‘İstanbul Sözleşmesi’ eylemi nedeniyle yargılanan kadınlar gözaltına alındı

‘İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karşı yaptıkları eylem nedeniyle haklarında dava açılan kadınların Ankara Adliyesi önündeki açıklamaya izin verilmedi. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.
Benzer haberler

Ankara Kadın Platformu’nun İstanbul Sözlemesi’nden çekilinmesine karşı 12 Ağustos 2020 tarihinde düzenlediği açıklamaya polis saldırdı. Polis şiddetine maruz kalan 33 kadın hakkında ‘2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’ suçlamasıyla dava açıldı ve 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezaları talep edildi.

Ankara Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’nde yargılandıkları dava kapsamında ilk kez hâkim karşısına çıkacak olan kadınlar, adliye önünde açıklama yapmak istedi. Duruşma öncesi kadınların açıklamasına izin vermeyen polis aralarında avukatların da olduğu 20’nin üzerinde kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

‘DAVADA YARGILANMAKTAN ONUR DUYUYORUM’

Açılan davada yargılanan ve Ankara Adliyesi önünde gözaltına alından Ankara Kadın Platformu üyesi Buse Uçer, gözaltı aracında yaptığı açıklamada, “Geçen sene gerçekleşen eylemimizde tam da bu adaletsizliğe dikkat çekmek istemiştik. Bugün burada İstanbul Sözleşmesi’ni savunduğumuz için yargılanıyoruz. Devlet bu sözleşmenin 11’inci maddesine göre şiddetle ilgili istatistikleri toparlamak ve tedbirlerle ilgili bu verileri kullanmak zorundadır. Oysa devlet kadın cinayetleri hakkında gerçek verileri bizle paylaşmamakta, ortada olan delileri dahi toparlayamamaktadır. Sözleşmenin uygulanması için o gün ben de pek çok kadın gibi gözaltındaydım. Bu davada yargılanmaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullandı. (DUVAR)

İlginizi çekebilir