İsrail’in Gazze’deki hastaneyi bombalaması sonucu 500 kişi öldü

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu 500 kişinin öldüğü bildirildi.

Gazze kentinde yaralılar ve korunmak için sığınan Filistinliler’in olduğu bir hastanede büyük bir patlama meydana geldi. Hamas yönetimindeki Gazze’nin Sağlık Bakanlığı, olayda yüzlerce can kaybının olduğunu bildirdi. Hamas, hastaneyi İsrail’in havadan vurduğunu öne sürerken, İsrail ordusu ise bunu yalanladı ve hastaneyi Filistinli militanların hedefini şaşan bir roketinin isabet ettiğini savundu.

Gazze Sağlık Bakanlığı, olayda en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Amerikan haber ajansı Associated Press’in doğruladığı bir videoda, hastane binasını alevlerin kapladığı, yerde çoğunluğu çocuk olan cesetlerin bulunduğu görülüyor. Battaniyeler, okul çantaları ve diğer eşyaların da cesetlerin etrafında saçılmış halde durduğu dikkat çekiyor.

Benzer haberler

Politico: Amerika, İsrail’e yıl sonuna kadar süre…

Kobani Davası’nda tüm talepler reddedildi

Olay, ABD’nin İsrail’i, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısının ardından tam kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde durumları giderek daha kötüleşen siviller, yardım kuruluşları ve hastanelere yardım malzemelerinin ulaştırılmasına izin vermesi için ikna çabası yürüttüğü bir zamana denk geldi. Ayrıca olay, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ve Ürdün’e planladığı ziyaretin hemen bir gün öncesinde meydana geldi.

Arap Birliği, İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği bombalı saldırı nedeniyle bayrağın yarıya indirilerek 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Hüssam Zeki, kuruma ait bayrağın yarıya indirilmesini istedi.

/Ajans/

İlginizi çekebilir