İsrail’de Netanyahu karşıtı protesto hareketi sivil itaatsizlik eylemlerine başladı

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon, tartışmalı yargı düzenlemesinde Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki denetimini azaltacak yasa tasarısını ikinci oylama için bu hafta Meclis Genel Kurulu’na getirmeye hazırlanırken ülke genelinde gün boyu sürmesi planlanan protestolar ve sivil itaatsizlik eylemleri başladı.

Göstericiler, ellerinde İsrail bayraklarıyla sabahın ilk saatlerinden itibaren başkent Tel Aviv’in sembolik noktalarından Habima Meydanı’nda toplandı.

Bir grup gösterici, Ramat Gan’daki Tel Aviv Borsa binasına girerek “Ekonomiyi kurtarın” yazılı pankart açtı, aynı mesajın yazılı olduğu yüzlerce sahte banknotu yere attı.

Tel Aviv’de Savunma Bakanlığı ofislerinin de bulunduğu askeri kompleks “Kiryat” önünde toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup ise insan zinciri oluşturdu. Bazı göstericiler kendilerini kapıya kelepçeledi. İsrail polisi çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Birçok otoyolda ve özellikle ülkenin kuzeyinde göstericilerin trafiği iki yönlü şekilde kapattığı yollarda uzun araç kuyrukları oluştu.

 

/İndependent Turkish/

İlginizi çekebilir